İşletmelerin uluslararası rekabet stratejileri ve uygulamalı bir araştırma
International competitive strategies and an applied research
  1. Tez No: 206833
  2. Yazar: EDİZ ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tarihin her döneminde pazar ve pazarlama kavramlarının insan hayatı üzerinde önemlietkileri olmustur. Önceleri sınırları belli bir alanda üretim temeli üzerinde olan pazarlamakavramı rekabet ve uluslararasılasma gibi kavramlarla zenginleserek karmasık bir yapıyabürünmüstür.sletmelerin uluslararası pazarlara girmelerinin bir seçenekten çok zorunluluk halinedönüsmesi uluslararası pazarlara giris stratejilerinin dogru tanımlanmasını ve uygunstratejinin seçimini gerektirmektedir. sletmeler uluslararası pazarlara açılırken pazarlarüzerindeki kontrol düzeyi ile yüklenecekleri risk arasında uygun stratejiyi belirlemekdurumundadırlar. Hammadde kaynakları, isçilik ücretleri, ekonomik, sosyal ve hukukifaktörler gibi hususlar ile isletmelerin elde tutmak istedikleri kontrol seviyesi ve risk algılarıseçilecek giris seklinin belirleyicileri olmaktadır.Bu çalısmada; stratejik yönetim ve genel rekabet stratejileri, uluslararası pazarlar veisletmelerin uluslararası pazarlardaki etkinlikleri, uluslararası pazarlara giris sekilleriaçıklanarak Türkiye'deki tekstil ve konfeksiyon sektörü üzerine genel bir degerlendirmeyapılmıstır. Uygulamalı çalısma bölümünde, örneklem olarak Çerkezköy bölgesinde faaliyetgösteren çesitli büyüklüklerdeki tekstil isletmelerinin uluslararası pazarlara giris yöntemlerive bu yöntemleri seçme nedenleri açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Market and marketing concepts have been important effect on human life in everyperiod of history. In former times, marketing concept was on a production foundation that wasin a definete area, then has been a complicated figure by the results of competetion andinternationalization.At the beginning, for companies, entering into international markets was a choice, thenbecame compulsory and correct identification of strategies for entering into internationalmarkets and correct choice for strategies is required. While companies entering intointernational markets, they have to define correct strategy between control level on the marketand acceptable risk. Raw material sources, saleries, economic, social and lawful factors,control level and acceptable risks are definer for the entry modes of the companies intointernational markets.In this study, strategical management and general competition strategies, internationalmarkets and the effect of companies at the international markets, entry modes for theinternational markets are explained, then a general valuation has been done on the textile andconfection sectors in Turkey. In practical part of the study, the entry modes of different sizedtextile companies which are doing production in Çerkezköy area and the reason for choosingthe entry modes have been explained.