1828-1829 Osmanlı Rus Savaşında Bayburt ve çevresi
Bayburt and the vicinity during the Ottoman-Russian War in 1828-1829
- Tez No: 94101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 1828 - 1829 Osmanlı - Rus Savaşı'nın doğu cephesi, Bayburt'un işgali ve burada yapılan savaşlar ele alınmıştır. 1821 Mora isyanı sonrası Rusya, tarihi emellerini gerçekleştirmek amacıyla 1828'de Osmanlı Devleti'ne savaş ilan etti. Doğu cephesinde General Paskeviç idaresindeki Ruslar, Ahıska, Ahılkelek, Kars, Bayezid, Erzurum'u ele geçirmişlerdi. Kalabalık Türk kuvetleri karşısında, sayıca az fakat disiplinli Rus askeri 1829 yılında, 4 aylık bir süre zarfında 640 kilometrelik bir yol kat etmişlerdi. General Burtsof idaresindeki Rus kuvvetleri Bayburt'u ele geçirmiş ve ilk kez Hart'ta Türk kuvvetleri tarafından mağlub edilmişti. Bu mağlubiyetin ardından General Paskeviç bizzat Bayburt'a gelmiş ve Hart'ta Türkleri mağlub ederek Trabzon üzerine yürümüştü. Paskeviç, Trabzon seferini tamamlayamamış ve önce Bayburt'a daha sonra Erzurum'a çekilmişti. Bu sırada Türk tarafı Erzurum'a yürümek için hazırlıklara başlayınca, Paskeviç ikinci kez Bayburt'a girmiş ve Türk kuvvetlerini mağlub etmiştir. Edirne Anlaşması'nın imzalandığı haberi gelince harp hali sona ermiştir. Yapılan anlaşma ile Bayburt Ruslar tarafından boşaltıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, it was handled the Eastern Front, the occupantion of Bayburt and wars done there during the Ottoman - Russian war in 1828 - 1829. After the uprising in Mora in 1821, Russia declarated of war to the Ottoman Empire in 1828 so that it could realize its historical wishes. In Eastern Front, the Russians, being at the command of the General Paskevich, occupied the cities Ahiska, Ahilkelek, Kars, Bayezid and Erzurum. In the face of plenty of Turkish forces, the disciplined but not much in number Russian ones, cut a way in 640 kilometers during the period of 4 months, in 1829. Having occupied the city Bayburt, the Russian forces at the command of the General Burtsof suffered defeat for the first time by the Turks in the village Hart. Upon this defeate General Paskevich arrived ar Bayburt in person and, having defeated the Turks in Hart marched on the city Trapezund, General Paskevich could not make complete this expedition on Trapezund and retreated to Bayburt firstly, then to Erzurum. At the moment, when the Turks had got leady to march on Erzurum General Paskevich came in Bayburt and suffered defeat the Turkish forces. Upon being heared that the Treaty of Adrianopole (Edirne) was signed the state of war put an end, And upon negatiations done between the Turks and Russians Bayburt was evacuated by the latter.