Edebiyyât-ı Umûmiyye mecmûasındaki dil ve edebiyat yazıları
Language and literature articles in Edebiyyât-i Umûmiyye magazine
- Tez No: 206840
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESAT CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Edebiyyât-ı Umûmiyye Mecmûası, yayın hayatına 4 Kasım 1916'da Celâl Nurî (leri) önderliginde baslamıs ve 8 Mart 1919 yılında yayımlanması son bulmustur. Bu tarihler arasında toplam 110 sayı olarak çıkarılan dergi haftalık olarak yayımlanmıstır. Edebiyyât-ı Umûmiyye Mecmûası'nda pek çok konuya yer verilmistir. Mecmâada dil, edebiyat, tarih, estetik, siyaset, fen, ile ilgili yazıların yanında siirler, az sayıda fotograf ve yine az sayıda güncel reklâmlar yer alır. Edebiyyât-ı Umûmiyye Mecmûası'nda mektuplara, hikâyelere ve biyografilere de rastlıyoruz. Mecmûada, edebiyat tarihimizin önemli sair ve yazarlarının, siir ve yazıları bulunmaktadır. Bu sair ve yazarlardan bazıları Celâl Nurî, Resid Süreyya, Resâd Nurî Güntekin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Mustafa Resid, Ali Emîrî, Süleyman Nazîf, Enver Bey, Harputlu Hayri, Nigâr Hanım v.d.'dir. Edebiyyât-ı Umûmiyye Mecmûası'ndaki dil ve edebiyat yazılarının incelenmesi önsöz, giris, metinlerin günümüz alfabesiyle yazılmasından sonra, dört bölüm halinde düzenlenmistir. Önsözde, konunun niçin seçildigi belirtilmistir. Giris bölümünde, Edebiyyât-ı Umûmiyye Mecmuası'nın edebî faaliyeti ve dönem içindeki yeri ve önemi açıklanmıstır. Metinlerin incelenmesi, Birinci Bölüm: Dil Yazıları, kinci Bölüm: Edebiyat Yazıları, Üçüncü Bölüm: Sahıs Yazıları, Dördüncü Bölüm: Eser Yazıları olarak sınıflandırılmıstır. Çalısma; Önsöz, Giris, Metinler, Metin ncelemeleri, Sonuç, Kaynakça seklinde olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
The Edebiyyât-ı Umûmiyye Magazine has started with its publishing under the leadership of Celal Nuri (leri) and has published its last edition on 8th March 1919. The magazine has published weekly and a total of 110 editions. Many issues were published in the Edebiyyât-ı Umûmiyye Magazine. Articles and columns on languages, literature, history, politics, aesthetics, sciences as well as poems and a few photographs and daily advertisements were also included. We also see the publishing of letters, stories and biographies in the Edebiyyât-ı Umûmiyye Magazine Many poets and writers with a sound place in our literature have contributed to the magazine with their writing or poetry. Some of these are: Celal Nuri, Resid Süreyya, Resad Nuri Güntekin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Mustafa Resid, Ali Emiri, Süleyman Nazif, Enver Bey, Harputlu Hayri, Nigar Hanım. The review on the writings and poems in the Edebiyyât-ı Umûmiyye Magazine was classified in four sections after the Foreword, Introduction and the texts in our present writing. In the foreword the selection of the issue was explained. In the introduction the literary activities and the place of Edebiyyât-ı Umûmiyye Magazine within the conditions of the period was explained. The texts were reviewed and classified into: First Section: Language Writings, Second Section: Writings in Literature, Third Section: Personal Writings, Fourth Section: Writings on Works. The study was concluded in sections of Foreword, Introduction, Texts, Text Reviews, Conclusion, Sources.