Karar verme sürecini etkileyen faktörler ve karar verme sürecinde etiğin önemi: Uygulamalı bir araştırma
Factors affecting decision making process and importance of the ethics in decision making process: An empirical research
  1. Tez No: 206839
  2. Yazar: CENKAN SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Karar, geçmis bir davranıs ve gelecekle ilgili sonuçları yansıtır. Bu nedenle karar verme, çesitli asamalardan olusan rasyonel ve bilinçli bir seçim yapma süreci olarak ele alınır. Bu süreci, ussal düzenlemelerin dısında bir takım nesnel ve öznel faktörler de etkilemektedir. Yönetim süreci, sürekli olarak baskalarını yakından ilgilendiren ve etkileyen kararlar almayı gerektirir. ster tek düze isterse nadiren ortaya çıkan durumlarda olsun, yönetim davranıslarına bazı genel kurallar rehberlik etmelidir. Karar vericilerin davranıslarına yön veren ve iyi ? kötü, dogru ? yanlıs ayrımını kisiye görelikten çok, evrensel kabul gören ölçütlere çeken araçlar ise etik ilkelerdir. Literatür arastırması sonucu karar verme sürecini etkileyen faktörler, karar verici veya vericiler, kararın önemi, çevresel kosullar, zaman faktörü, seçenekler, kısıtlar ve sonuçlar olmak üzere yedi boyutta sınıflandırılmıstır. Yönetim ve örgüt davranıslarına yön veren etik kavramı ise ayrı bir bölüm olarak ele alınmıstır. Çalısmanın uygulama bölümünde ise, karar vericilerin hangi faktörlerden etkilendiklerini, deger yönelimlerini, çalıstıkları örgütteki etik iklimin varlıgını ve karar verme sürecinde etik ilkeleri ne ölçüde göz önünde bulundurduklarını ölçmek amacıyla gerçeklestirilen anket uygulaması ve sonuçlar ifade edilmistir.
Özet (Çeviri)
Decision reflects a past behaviour and results connected with future. Thus making a decison is dealth with as a rational and conscious choosing process which contains several periods. Not only rational regulations but also some objective and subjective factors affects this process. Adminastration process continuously requires making decisons which closely concern and affect another persons. For both ordinary and extra-ordinary situations certain general rules must guide administrative behaviours. Moreover instruments which direct behaviours of the decision makers and shift the difference of good-bad, true-false to criteria accepted universally ? not personal relatively are ethical principles. In conclusion of the literatue research, factors which affect the process of the decision making are classified as seven dimensions; decision maker(s), importance of the decision, environmental conditions, time factor, alternatives, restrictions, and conclusions. Concept of ethic which directs administrative and organisational behaviours is taken as a separate chapter. In application part of the study, the application of the questionnarie which is aimed at measuring which factors affect decision makers, value tendencies of decison makers, what extent they consider the existance of ethical climate in the organization in which they work and ethical principles expressed.