Dijital sanatlarda bedenin kullanımı
Body in digital arts
- Tez No: 206851
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET CEM PEKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Beden, batılı düsünceye uzun yıllar etki eden Kartezyen düsüncenin zihin ve beden dualitesi sebebiyle, son yıllara dek sosyal bilimler alanında ihmal edilmistir. Bedenin bu sosyal bilimler içinde ?olmama? ya da ?gömülü? olma durumu, postmodernist kuramlardan teknolojik ilerlemelere, tıp alanındaki buluslardan sanatsal eylemlere kadar birçok disiplinin, bedenin; biyolojik, kuramsal ve kültürel olarak yeniden yazılımına katılmasıyla sona ermistir. nsanın sanat ile olan bagını, teknolojinin sanatsal sürece ve eyleme katılımıyla kuran dijital sanat ise, fizik ve sosyal bilimler bulgularından esinlemekle kalmayıp, bedene -ve bedenin yokluguna-, bedenin tüm duyularına iliskin çagdas bilgiyi, bakısı ve bilinci, kendi özüne içkin kuramlar ve kavramlarla degistirmekte, dönüstürmektedir. Dijital sanat, bilim ile kesisimlerini, bedenin somut ve soyut yaratımına ısık tutacak sekilde güçlendirmekte, gelistirmekte ve insanın çevresiyle, bilgiyle, teknolojiyle ve bunların sonucunda öz bilinci ile olan etkilesimini sorgulamaktadır. Dijital teknolojiler bedeni yeniden yazmakla kalmayıp onu soyut ve somut olarak yeniden yaratmakta; bedene fiziksel, psikolojik ve sosyolojik deneyimlemeler yasatmakta; bedensel duyulara iliskin göndermeleri, sosyal bilimlerin bulgularına kosut olarak artırarak, duyuların yasamı deneyimlemede birer uzantı (extension) haline gelmesini saglamakta; bedenin makineler ve bilgilenim (enformasyon) ile etkilesimini fiziksel bir gerçeklige dönüstürmektedir. Özellikle görme ve isitme biçimlerimizi açan, tanımlayan kültürel çalısmaların yakın gelecekte yetersiz kalacagı ve dijital sanatsal okumalar için duyulara iliskin yeni kültürel çözümlemelere ihtiyaç duyulacagını düsünülmektedir. Bu yogun etkinin ve duyusal kültürel dinamiklerin yapılandırılması ise, öncelikle bedenin dijital sanatta kullanımına iliskin çok yönlü, disiplinlerarası bir çalısmayı ve analizi gerektirmektedir. Dolayısıyla bu çalısma duyulara iliskin kültürel çalısmaların alt yapısını olusturabilecek sekilde bedeni dijital sanatta ele alınısıyla açmayı, çözümlemeyi ve konumlandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Body has been underestimated in social sciences due to the deep impact of Cartesian duality of body and mind on Western thought. Today, this absence of body in social studies seems to have ended after the participation of a variety of studies from different disciplines - from postmodern theories to technological developments-body has been re-constructed biologically, theoretically and culturally. As for the digital art projects that link the self to the Art through technology?s involvement in the artistic process and action, they have been changing the contemporary thoughts, vision and consciousness on body- or it?s absencebesides building new patterns and contexts within the use of both natural and social sciences? issues. And so the intersection of science and arts seems to create abstract and concrete rescontructions of the body ?the potential self. Science and digital technologies in art refer to the body both as an object and a subject; orients the body to experience the self, life and earth physically, psychologically & sociologically and in doing this, cause the senses (other than the sublimed senses: vision and hearing) become extensions. Thus the interaction of the body with its? interior and exterior becomes an almost physical reality. And in this reality, visual culture fails to define our humanity, our technological life and our future with hybrid creations. Since digital technologies refer to the body and helps the self experience the life in new dimensions, we seem to need new cultural-scientific studies which we propose to be a ?sensual culture?.