Sosyal medyada fotoğraflarla mahremiyetin teşhiri: Instagram'da şeffaflaşan beden
Title of thesis exposition of privacy with photographs on social media: Transparency of body on Instagram
  1. Tez No: 650009
  2. Yazar: BÜŞRA KEMİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu yüksek lisans tezinde dijitalleşen dünya ile birlikte, yaygınlaşan sosyal medya kullanım alışkanlıklarının özellikle Instagram kullanımının gündelik hayatımıza yerleşmesiyle, kendimizi bu platformda sergileme ve gösterme tutumu üzerinden temellenerek Instagram da bedenin teşhiri konu edilir. Hayatın her anını paylaşma ve sergileme davranışı, anı yaşama, izleme ve hissetmenin önüne geçti. Telefonun ekranından fotoğraf, video ve hikâye çekerek yaşanan her anı sergileme salgını, sadece cep telefonu kullanarak büyüyen Y kuşağına nüfuz etmekle kalmadı, Z kuşağını ve hatta bütün yaş gruplarını tamamen ele geçirdi. Instagram üzerinden dijital benliklerini oluşturan insanların paylaşımları kıstasında; veri, analiz, görsel ve örnekler üzerinden temellendi. Kullanıcıların paylaşımlarının içeriği, çevrimiçi halleri, fotoğrafların kadraj ve özellikleri, bedenlerini nasıl kurguladıkları, daha çok hangi pozları verdikleri ve ne şekilde teşhir ettikleri incelenerek görsel veri analizi yapıldı. Bedenin teşhirinin eleştirel, ironik ve amorf temsili, siyah beyaz kurgu fotoğraflarla gerçekleştirilmeye çalışıldı. Balıkgözü objektifi kullanarak beden formu ideal beden algısının dışında eğilip bükülerek, olduğundan daha büyük ya da olduğundan daha küçük boyutlarda fotoğraflandı. Monokrom, ironik ve amorf fotoğraflar çekildi. Fotoğraf serisi Siber-ten adlı sanal fotoğraf sergisinde 01 Temmuz- 01 Ağustos 2020 tarihleri aralığında yayınlandı. 30 adet kurgu fotoğrafın bulunduğu projenin çekimlerinde toplamda yedi adet model yer aldı.
Özet (Çeviri)
With this postgraduate thesis, rapidly growing technology among with social media bring more instagram need/usage in our daily lives or daily routins. With this need also brings that people spend more effort to show their pages/ their selfs in more passionate ways as posting publicly their daily moments to other people. Among with destroyed reality, would give people to miss beauty of life and not enjoying the moment. This called social media 'disease' is only about taking picture or video with cell phone as gotten into generation Y as effecting generation Z among with all age frames. As popularly of Instagram is growing daily, most instagram users had been reviewed and analyzed with data, visual examples. Users sorted by topics, online behaves, picture qualities, the way how they display of their body as data analysis. Display of body criticized with irony and figure of amorphous had been tried to achieve with monochrome photography. With the help of fish-eye lens, outside of the perspective of body image is being photographed as maximized and minimized than real measurements. These photographs are taken with different types which are monochrome, ironic and amorphous. Series of these photographs have been published in a virtual exhibit called Siber-Ten between July 1st-August 1st 2020. Project finalized with 30 editing pictures and seven models.