Televizyon sinema dayanışması ve fransa örneği
Talavision cinema solidarity and france illustration
- Tez No: 206853
- Danışmanlar: PROF.DR. ESRA BİRYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Televizyon Sinema Dayanısması ve Fransa Örnegi? adlı doktora tezinde Fransa'da sinema sektörü ile televizyon sektörü arasında dayanısmayı saglayan CNC (Centre National de la Cinematographie-Ulusal Sinema Merkezi)nin Fransız kültürü ve Fransız Sineması'na kuruldugu 1946 yılından itibaren yaptıgı etkiler incelenmistir. Özellikle Hollywood Sineması'na karsı Fransız Sineması'nı bir endüstri kolu olarak gelistirmek amacıyla Fransız Kültür ve Haberlesme Bakanlıgı'na baglı olarak kurulan CNC, Fransız Görsel sitsel ürünlerine mali destek vermekte, söz konusu ürünlerin yurt dısında tanıtımlarını üstlenmekte, Fransa'da sinema egitimini düzenlemektedir. CNC, Fransız Sineması'nı her alanda desteklerken en büyük destegi, televizyon kanallarından almaktadır. Türkiye'de sinema, bir endüstri kolu olarak gelisememistir. Türk Sineması'nı kültürel ve ekonomik açıdan güçlendirmek amacıyla çalısmalar yapılan Türk Sinema Kurumu için CNC, önemli bir model olusturmaktadır. Bu varsayımdan yola çıkarak, Türkiye'de kurulacak Türk Sinema Kurumu'nun CNC ile olabilecek benzerlikleri, Türk Sineması alanında yapacagı çalısmalar alanında Türk televizyonlarından ne sekilde yardımlar alabilecegi söz konusu tezde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In ?Television, Sinema Solidarity and France Illustration? doctorate thesis; Effects of CNC (Centre National de la Cinematographie-National Cinema Centre; centre that provides the solidarity between the cinema and the television sector) on French Culture and French Cinema has been analysed since the date of its foundation in 1946. Attached to French Culture and Communication Ministry, CNC particularly has been established to improve the French Cinema as an industrial branch againts to the Hollywood Cinema. In addition CNC is supporting the French AudioVisual products financially, committing itself to the advertisement of such products internationnally and finally organizing the education of the cinema in France. While CNC is supporting the French Cinema by all means, it receives outmost support from the television channels. In Turkey cinema has not been developped as an industrial branch. CNC constitutes an important model for Turkish Cinema Centre that is established to provide necessary studies with the same objective, to strengthen the Turkish Cinema culturally and economically. From this assumption, in this thesis; similarities that could arise between the CNC example and the Turkish Cinema Centre plus, what type of supports that the same centre could receive from Turkish televisions, are being analysed.