Temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması ve sınırlamanın sınırını oluşturan ölçütler
Restriction of fundamental rights and liberties and the criteria that limit these restrictions
- Tez No: 206854
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması ve sınırlamanın sınırını olusturan ölçütler isimli tezimin birinci bölümünde, öncelikle temel ve hak ve özgürlüklerin nasıl sınırlandıgı hususu ele alınmıstır. 2001 yılında gerçeklestirilen Anayasa degisiklikleriyle temel hak ve özgürlüklerin Anayasa'da yer alan sınırlama rejiminde önemli degisiklikler yapılmıstır. 13. maddede 2001 yılı degisiklikleri öncesinde genel bir sınırlama rejimi söz konusu iken 2001 yılı degisikliklerinden sonra farklılasmıs-kademeli sınırlama sistemine geçilmistir. Yeni sistemde temel hak ve özgürlüklerin sınırlanması konusu incelenmistir. Tezin ikinci bölümünde ölçülülük ilkesinin Alman, Fransız, Kanada ve Birlesik Devletler kamu hukuklarında nasıl uygulandıgı incelenmistir. Üçüncü bölümde ise, ulusal üstü boyutta ölçülülük ilkesinin uygulanması incelenmistir. Bu bölümde Avrupa /nsan Hakları Mahkemesinin ölçülülük ilkesini nasıl uyguladıgı incelenmistir. Dördüncü bölümde Türk Anayasa Hukuku'nda sınırlamanın sınırını olusturan ölçütler incelenmistir. Sırasıyla, Demokratik toplum düzeninin gerekleri ölçütü, ölçülülük ölçütü, öze dokunmama ölçütü, Anayasa'nın sözüne ve ruhuna uygunluk ölçütü ve laik Cumhuriyet'in gerekleri ölçütü incelenmistir. /ncelememiz sonucunda vardıgımız sonuçlar, sonuç bölümünde yer almıstır.
Özet (Çeviri)
The issue of how fundamental rights and liberties are restricted is addressed in the first chapter of the thesis titled ?Restriction Of Fundamental Rights And Liberties And The Criteria That Limit These Restrictions?. Significant changes have occurred in the constitutional regime of the restriction of fundamental rights and liberties with the amendments of 2001. The general restriction regime regulated in the article 13 was shifted to a gradual restriction system with these amendments. In this chapter, the restriction of fundamental rights and liberties has been examined under the new system. Regulations of the proportionality principle in the public law systems of Germany, France, Canada and the United States have been examined in the second chapter of the thesis. In the third chapter, application of the proportionality principle in the supra-national level has been addressed. How European Court of Human Rights applies the proportionality principle has also been explored in this chapter. In the fourth chapter, the criteria that constitute the limits of these restrictions have been addressed. Within this context, criteria of ?requirements of the democratic order of a society?, ?proportionality?, ?prohibition of an impairment of the very essence of a right?, ?conformity to the letters and spirit of the Constitution? and ?necessities of a secular republic? have been examined. Finally, the observations come up with the research have been stated in the conclusion.