Malumat Gazetesi (49-72. sayılar) tahlili fihrist-inceleme ve seçme metinler
Malumat Newspaper (49-72 issues) analytic index and select texts
- Tez No: 206864
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ZEKERİYA BAŞKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Edebiyat tarihimizin en önemli materyalleri arasında dergiler ve gazeteler bulunmaktadır. Arap harfleriyle olusturulmus bu gazete ve dergilerin Latin harflerine çevrilmesi ve üzerinde yapılan çalısmalar bu alanda çalısma yapacaklar için önemli kaynaklardır. Tamamı 19 cilt ve 423 sayı olan Malûmat gazetesi, 1895 ile 1903 yılları arasında çıkan ve döneminde adından çokça söz ettiren bir gazetedir. Bizim çalısmamız Malûmat gazetesinin 49-72 sayılarını kapsayan üçüncü cildinin incelenmesidir. Çalısmamızın amacı Malûmat gazetesinin 49-72 sayılarını inceleyerek elde ettigimiz verileri ve sonuçları matbuat alanında çalısma yapacak arastırmacılara sunmaktır. Yaptıgımız çalısma daha çok edebi mahiyet tasısa da Malûmat'ın bir gazete olması dolaysıyla sayfalarında hukuk, askerlik, tıp, ziraat gibi konulardaki makalelere de yer vermesi onun edebiyat dısındaki alanlarda çalısma yapacaklara kaynak teskil etmesini saglayacaktır. Çalısmamızda öncelikli olarak Malûmat gazetesinin döneminde yerini tespit edebilmek için gazetenin yayın hayatını sürdürdügü esnada dönemin siyasî-sosyal ve matbuat hayatını inceledik. Bu inceleme esnasında farklı kaynaklardan yararlandık. O dönemde yasayan önemli kimselerin anı kitaplarına basvurduk. Çalısmanın devamında ise gazetenin sekil ve muhteva özelliklerine degindik. Daha sonra gazetenin üçüncü cildinde yer alan tüm yazıları ve fotografları fisleyip bir fihrist olusturduk. Bu fihristi konularına ve yazar adına göre olmak üzere iki grupta topladık ve yazar adına göre yaptıgımız fihristte yazıların içeriklerine de birer cümleyle yer verdik. Çalısmamızın son kısmında ise gazetede yer alan edebî yazıların Latin harflerine çevrilmis seklini ve bazı fotografları yerlestirdik. Son olarak da yararlandıgımız kaynakların bibliyografyasını olusturduk.
Özet (Çeviri)
Newspaper and magazines which are the most important materials have been found in our literature history. Translating these newspapers and magazines to Latin alphabet which were written in Arabic alphabet and studying on them can be very important sources for the others who will study in this area. Malumat newspaper which is formed 19 volumes and 423 issues is published between 1895-1903 and is higly spoken about its period. We examined Malumat newspaper?s 49-72 pages which contains third volumes of it. The aim of our study is to examine the 49-72 pages and share our feedback with other resarchers. Even if our study seems like literature importance Malumat as a newspapers, includes such subjects as law, army medicine agriculture. This will help to other researchers also except literature. At first we examined that period?s political-social life in which Malumat was published to get a feedback about Malumat.We took help from different resources and we applied important faces? memories books of the period. During our studies we examined index of all writings? and pictures? in the newspaper. Then we formed an index with all writings and photographes which are in the third volume of Malumat. We divided this index into two parts according to the subjects and names of the writers and we added little informations to the index which is related with the names of the writers. At the end of our study we put some writings, which were translated into Latin Alphabet and had an literature importance, and their photographes.