Mısır'da aile planlaması
Family planning in Egypt
  1. Tez No: 206863
  2. Yazar: İLKAY KANIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM GÜLFİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Antropoloji, Sosyoloji, Family Planning, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mısır'da uygulanan aile planlaması çalısması, yeni- Malthusçu bir söylem izinde, ülkenin kalkınma ve modernlesme pratiklerinin içinde irdelenen bir çalısmadır. Aile planlamasının etkisinin sadece modernlige ve kalkınmaya etkisi ile sınırlı kalmadıgı, az gelismis ülkelerdeki kadının statüsü ve özgürlesmesine de bir katkı saglayacagı varsayımı, bu tezde ana izlegimdir. Bu tez çalısması su dört bölümden olusmaktadır. Çalısmanın birinci bölümü; öncelikle modernlesme, kalkınma, yeni-malthusçuluk ve aile planlaması çerçevesinde kavramsal bir yapı olusturulmustur. kinci bölümünde; Mısır'da uygulanan aile planlaması çalısmaları, Mısır'ın bu dönemdeki ekonomisi de gözetilerek, tarihsel baglamda, sonuçları ile birlikte anlatılmıstır. Üçüncü bölümde; Mısır'da aile planlaması faaliyetlerini etkileyen ulusal ve uluslararası etkenler anlatılmıstır. Dördüncü bölümde; Mısır'da aile planlaması ve toplumsal cinsiyet iliskisin, kadının aile planlaması uygulamaları ile nasıl bir degisim yasadıgı anlatılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study is on the pathways of neo-Malthusian discourse, investigates the family planning programs of Egypt through developmental and modernization practices-politics. In this thesis, my hypothesis is that, not only on development and modernization processes but on liberating Egyptian women and feminization and especially on the status of women, the family planning programs has contributed much. In order to elaborate this hypothesis, this study has four related chapters: In the first chapter, concepts of modernization, development, neo-Malthusianism and family planning have been elaborated. The second chapters, family planning programs adopted in Egypt have been investigated conclusively, in the historical framework with special emphasis on the economic development of Egypt. The third Chapter has focused on the notional and international currents which affected on the family planning programs in Egypt. Finally, in the fourth Chapter, as a conclusion, I have looked at how the relationship between the family planning and social gender has changed through the practices of the national family planning processes.