II.Abdülhamit'e yıdız suikastı
Yildiz assassination against II.Abdülhamit
- Tez No: 206869
- Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tezimizin konusu, 21 Temmuz 1905 tarihinde Yıldız Camii çıkısında Sultan Abdülhamit'e yapılan bombalı suikast girisimidir. Yıldız suikastı sebepleri ve sonuçları itibariyle derli toplu bir sekilde ele alınması gerekli bir konudur. Ayrıca konunun incelenmesi, Ermeni meselesinin anlamlandırılması, ?ngiltere, Rusya, Fransa ve Amerika gibi güçlerin Osmanlı devleti üzerindeki çıkar iliskileri ve Ermeniler üzerinden yaptıkları yıkıcı faaliyetleri göstermek açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Çalısmamızda, Ermenilerin Osmanlı idaresi altındaki durumları ve XIX. yüzyılın baslarından itibaren yasanan milliyetçilik hareketleriyle, Batılı devletler ve misyonerler eliyle sekillenen Ermeni sorunu üzerinde durulmustur. Ermenileri isyana tesvik eden faktörler üzerinde durularak, önemli Ermeni örgütleri ve çıkarılan isyanlardan söz edilmistir. Tez konumuzda açıkça göze çarpan bir konu da, Sultan Abdülhamit'e yapılan suikastın tek basına Ermenilere mal edilemeyeceğidir. Suikastçıları destekleyen devletler ve siyasi olusumlar, suikastçıların milliyeti, parasal kaynakları ve dünya kamuoyunun suikasta verdiği tepkiler ayrıntılı olarak tezimizde yer almaktadır. Tezimizi hazırlarken izlediğimiz yöntem, öncelikle ayrıntılı bir literatür taraması ve ardından da konu ile ilgili arsiv belgelerine ulasılması seklinde özetlenebilir. Elde ettiğimiz materyaller incelenmis, konu baslıklarına göre tasnif edilerek, konumuz üzerine hazırlanmıs özel çalısmalara atıflar yapılmıstır. Tez metnini daha anlasılır kılmak amacıyla arsiv belgeleri günümüz Türkçesine çevirilip yorumlanarak verilmistir. Tezimizin konusu ile ilgili resimler ve bazı belgelerin orijinalleri eklenerek çalısmamız desteklenmistir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is attempt of assassination to Sultan Abdülhamit at the exit of Yıldız Mosque on 21st of July 1905. The reasons and consequences of Yıldız assassination should be taken into consideration seriously. By studying on this topic, we can also get clear information about the interest relations on the Ottoman State of countries such as England, France, Russian and USA, and about their destructive activities on Armenian people. In our study, we dwell on conditions of Armenians under the Ottoman administration and Armenian question, which was shaped by Western States and missionaries by the effects of nationalistic movements which spread at the beginning of the XIXth century. We talked about important Armenian organizations and rebellions by dealing with the factors which encouraged Armenians to the rebellion. In our thesis another important topic is that the assassination made to Sultan Abdülhamit shouldn?t be attributed only to Armenians. States supporting the assassins and political formations, nationalities of assassins, their monetary sources and the reactions of the world public opinion to the assassination take part in detail in our thesis. While we are preparing our thesis, our method can be summarized like that, first, we had detailed literature surveillance, and then we reached the archival documents about the topic. Obtained materials have been examined, by classifying in subject titles, and references have been made to particular prepared studies on our topic. The archival documents have been translated into current Turkish and evaluated for making the thesis text more intelligible. Our study has been supported by adding pictures related to our thesis topic and original forms of some documents.