928 - 936 numaralı ayniyât defterlerine göre Trabzon vilâyeti
The province of Trabzon according to ayniyât registers numbered 928 - 936
- Tez No: 206868
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BEŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tanzimat sonrası dönemde, Osmanlı Devleti'nin kurumlarında bazı önemli degisiklikler yapılmıstır. Bürokraside ortaya çıkan bu gelismeler, bürokratik kayıtların tutulmasına da yansımıstır. Bu dönemde Sadaret kurumunda tutulan Ayniyât defterleri merkez tasra arasındaki iliskileri aydınlatmaya yarayan önemli kaynaklardan biri olmustur. Bu defterler, Sadâret Makamından nezâretlere veya bazı resmi dâireler ile vilâyetlere gönderilen yazısmaların suretlerini içermektedir. Bu yazısmalar içinde halkın talep ve sikâyetleri de önemli yer tutmaktadır. Dolayısıyla bu defterlerdeki kayıtların incelenmesi, Tanzimat sonrasında özellikle sosyal ve ekonomik alanlarda ne gibi degisikliklerin veya gelismelerin meydana geldigini ortaya koyacaktır. Ayniyât defterlerinden Trabzon'la ilgili olan 928'den 936'ya kadar numaralanmıs toplam 9 adedini incelemis bulunmaktayız. nceledigimiz 9 defter, 1866 ? 1878 (H. 1283 ? 1295) tarihleri arasındaki zaman dilimini kapsamaktadır. Cevap hanelerinin olmasından dolayı, gönderilen tezkirelere verilen cevapların inceleme esnasında çalısmamıza faydalı olacagı düsüncesiyle, 928 nolu defter esas alınarak tezimizi hazırladık. Ayrıca 929 ? 936 nolu diger defterlerden de önemli gördügümüz belgeleri seçerek arastırmamıza ekledik. Çalısmamız özelde Trabzon ve yöresinin Tanzimat dönemindeki sosyal ve ekonomik yapısı olmakla birlikte, Osmanlı Devleti'nin o dönemki sosyo-ekonomik yapısını da anlamaya katkı yapacagı görüsünü tasımaktayız.
Özet (Çeviri)
During the period after the Tanzimat Era, some important changes have been made in institutions of the Ottoman State. These developments seen in the bureaucracy have also been reflected to recording of bureaucratic documents. In this period, Ayniyat registers became one of important sources that clarify the relations between the central government and provinces. These registers include copies of correspondence records sent from the prime ministry to ministries or to some governmental offices and the provinces. In these correspondences, records related to people?s demands and complaints keep an important place. Therefore, an examination of the records in these registers will bring out into the open what kind of changes or developments took place in especially economic and social areas after the Tanzimat Era. I have searched totally 9 Ayniyat registers numbered from 928 to 936, which are concerning with the province of Trabzon. These searched 9 registers include the period between 1866 and 1878 (AH. 1283 ? 1295). We have based on the register with the number of 928 in our thesis because it also included replies of correspondence records. In addition, having selected some important documents from other registers numbered from 929 to 936, we have added them to our study. While our study is specifically dealing with the social and economic structures of Trabzon and its surrounding areas in the Tanzimat period, we also suppose that it would contribute to understand the social and economic structures of the Ottoman State during that period.