Osmanlı İmparatorluğu cam sanatı ve çeşm-i bülbüller
- Tez No: 206890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, cam sanatının tarihsel geçmişi ana hatlarıyla ortaya konmuş, Osmanlıİmparatorluğu'nun çeşitli dönemlerindeki cam sanayi kurma girişimleri çeşitlikaynaklardan edinilen bilgiler değerlendirilerek anlatılmıştır.Osmanlı İmparatorluğu'nun 19. yüzyılda kurmaya çalıştığı cam sanayinin en önemlirakipleri olan Venedik ve Bohemya camcılığının genel gelişimi, ürün kimliği veBeykoz camcılığının gelişmesindeki etkileri izlenebilmektedir.Türk camcılık tarihinin en önemli izlerini taşıyan Beykoz İşi cam ürünlerden Çeşm-ibülbüller gerek form, gerek üzerlerine işlenmiş desen olarak incelendiğindegeleneksel Osmanlı biçimlerinde yapılmış ve Osmanlı üslubuna göre bezenmişoldukları görülür. Çeşm-i bülbül denilen bu filigranlı camlar Osmanlı beğenisini vesanat anlayışını yansıtırlar.Çeşm-i bülbülün Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve günümüzdeki öneminebakıldığında onun biçimlendirilmesinde kullanılan özel camcılık teknolojisi kadar,özel yaratıcılık, ustalık gerektiren uzun ve karmaşık yapımından da kaynaklandığıgörülür.Bütün bu değerlendirmelerden anlaşılıyor ki, Çeşm-i bülbüller 19. yüzyılda Osmanlıİmparotorluğu'nun uluslararası cam sanayi yarışından günümüze kadar yaşayarak vegelişerek ulaşabilmiş olan önemli bir projenin ürünleridir.
Özet (Çeviri)
A general view of the historical development of the art of glass and informationcollected from various sources concerning the attempts made by the Ottoman Empireat various periods to establish a glass industry are presented in this study.The general development of Venetian and Bohemian glass, the major competitors ofthe glass industry that the Ottoman Empire was trying to establish in the 19thcentury, their product identity and effects on the development of Beykoz glass canalso be traced here.An analysis of the forms and patterns used in the çeşm-i bülbül, Beykoz glassworkproducts, which bear the most important traces of the history of Turkish glasswork,shows that they are in traditional Ottoman forms and ornamentation. This filigreeglassreferred to as çeşm-i bülbül reflects the Ottoman taste and understanding of art.All these show that çeşm-i bülbüls, which have developed and survived to thepresent, are the products of an important project of the Ottoman Empire's attempts tocompete in the international arena of the glass industry.