Osmanlı gravürlerinin Sgrafitto tekniği ile seramik yüzeylerde uygulanması
Application of ottoman engravings on ceramic surfaces using the Sgrafitto technique
  1. Tez No: 961102
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. PINAR ÇALIŞKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanoğlu yaşamın başlangıcından itibaren doğadaki bir takım işe yarar nesneleri kopyalayıp ihtiyacı kadar çoğaltmaya başlamıştır. Yerleşik yaşama geçen insanoğlu kil, kemik, taş, ağaç kabuğu, gibi malzemelerden mühürler yapmışlardır. Bu gibi mühürler gravür baskı kavramının temelini oluşturmaktadır. Büyüyen ve gelişen toplumlar için din adamları halka dini yaymak ve gelecek nesillere dini aktarmak için ahşap baskı tekniğini kullanmış ve çeşitli din öğretilerin yazıldığı parşömenler basmışlardır. Zaman içinde bu baskı teknikleri kuyumcular gümüşçüler sayesinde gelişerek ahşap baskıdan metal plakaya geçiş yapmışlardır. Rönesans'ın başlaması ile Rönesans sanatçıları gravür sanatını çokça kullanmışlardır. Sanatçılar mitolojik, dini baskılar yapmışlardır. İlerleyen zamanlar gravür sanatı ticaret ve gezgin sanatçılar, seyyahlar sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır. 1453'de Osmanlı'nın İstanbul'u fethetmesi ile İstanbul'a çok sayıda elçiler, seyyahlar ve sanatçılar gelmiştir. Sanatçıların Osmanlı'yı Avrupa ülkelerine tanıtmak ve belgelemek amaçlı yapılan gravürlerde Osmanlı İmparatorluğu'nun yaşantısını, önemli mimari yapıları, kılık kıyafetlerini ve mesleklerinin tanıtıldığı gravürler yapmışlardır. Osmanlı'da kurulan askeri okullar için matbaalar kurulmuş ve gravür tekniği ile kitaplar basılmıştır. Gravür sanatı 1882'de Sanayi-i Nefise Mektebi'nde ders olarak verilmeye başlanmış ve Türk öncü gravür sanatçıların yetişmesine olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of life, humans have started to copy and multiply useful objects in nature as much as they need. As humans began to settle down, they made seals from materials such as clay, bone, stone, and tree bark. Such seals form the basis of the concept of engraving. For growing and developing societies, clergymen used the woodblock printing technique to spread religion to the public and to pass it on to future generations, and they printed parchments on which various religious teachings were written. Over time, these printing techniques developed thanks to goldsmiths and silversmiths, and they moved from woodcuts to metal plates. With the beginning of the Renaissance, Renaissance artists used the art of engraving a lot. Artists made mythological and religious prints. Later, the art of engraving spread all over the world thanks to trade, traveling artists and travelers. After the Ottoman conquest of Istanbul in 1453, many ambassadors, travelers and artists came to Istanbul. In order to introduce and document the Ottoman Empire to European countries, artists made engravings that introduced the life of the Ottoman Empire, important architectural structures, costumes and professions. Printing houses were established for the military schools established in the Ottoman Empire and books were printed with the engraving technique. The art of engraving began to be taught as a course in the School of Fine Arts in 1882 and provided the opportunity for the training of pioneering Turkish engraving artists.