Türkiye'de orta öğretim müfredatındaki sanat tarihi derslerinin tarih süreç içinde değerlendirilmesi ve Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırılması
The Evaluation of history of art lessons in its historical process in Turkish secondary education programs, and its comparison to those in some European Union countries
- Tez No: 206913
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEV KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Education and Training, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında, sanat tarihi eğitiminin tarihsel gelişimi, bu günkü durumu ve Avrupa Birliği Ülkeleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bunun için öncelikle, sanat tarihinin tanımı, Türkiye'de ve dünyada sanat tarihinin gelişimi, Türkiye'de sanat tarihi eğitiminin lise müfredat programlarına alınması ve geçirdiği değişiklikler tespit edilmiştir. Elde edilen bilgiler ışığında, Türkiye'de ve Avrupa ülkelerindeki (Almanya, Fransa, İtalya) ortaöğretim kurumlarındaki sanat tarihi derslerinin karşılaştırılması yapılarak önerilerde bulunulmuştur. Yapılan bu çalışmalar sırasında literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca Almanya, Fransa ve İtalya Elçilikleri'nden, bu ülkelere ait Türkiye'de bulunan okullardan, yurt dışındaki elçilik ve okullardan, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden sözlü ve yazılı bilgilere ulaşılmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, Almanya, Fransa ve İtalya'da, Türkiye'den farklı olarak, sanat tarihi dersleri, öğrencinin aktif olduğu bir yöntemle işlenmekte ve izlenen müfredat programı günlük yaşama dahil edilmektedir. Buna rağmen, bu üç ülkenin müfredat programlarına ulaşırken yaşanan zorluklardan ve görüştüğümüz insanların bu dersten haberdar olmamalarından anlaşıldığı üzere, sanat tarihi eğitimi, Avrupa ülkelerinde de sorunludur. Bu gün ülkemizde sanat tarihi dersleri gereken öneme kavuşamamış. Bunun en önemli nedeni, sanat tarihi derslerinin zorunlu dersler arasında yer almaması ve bu eğitimden yoksun nesiller yetişmesidir.
Özet (Çeviri)
In this research, the historical evolution and the present situation of the History of Art lessons in Turkish secondary schools, and their comparison to those in some European Union countries have been made. First of all, the definition of History of Art, its evolution process in Turkey and in the world, the inclusion of the History of Art lessons in the secondary education programs in Turkey, as well as the changes it underwent have been stıdied. Regarding this information, by comparing History of Art lessons in secondary education institutions in Turkey and those in some European countries (Germany, France, Italy), a tentative conclusion has been made. During the study, the literature review has been made. Besides, written and oral information have been gathered from the German, French and Italian embassies; from these countries? schools in Turkey; from embassies and schools abroad and finally from the National Education Ministry authorities. Consequently, we can consider that, in Germany, France and Italy, contrary to the situation in Turkey history of art lessons are treated with a method in which the students are active and that the program followed is related to everyday life. Nevertheless, from the difficulties we had to reach education programs in these three countries and fromthe fact that people who have been interviewed were uninformed of the existence of such a lesson, we can conclude that History of Art education may be problematic in European countries as well. Today in Turkey, we don?t attach sufficient importance to History of Art lessons. This may be the result of the fact that History of Art lessons are not compulsory and that generations grow without getting this education .