Örgütsel değişim ve değişim sürecinin işgörenlerce algılanması üzerine bir alan araştırması: Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği
Change in organizations and perception of changing process by the employess
- Tez No: 206914
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU, DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ, YRD. DOÇ. DR. ERİMAN TOPBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çevre kosullarına baglı olarak, degisim hızının arttıgı günümüzde, faaliyette bulunan isletmeler, yasamlarını sürdürebilmek, arzuladıkları performansa ulasabilmek için örgütsel degisime ihtiyaç duymaktadırlar. Örgütsel degisim, örgütlerin verimlilik ve etkinligi ve dolayısıyla yasaması ve büyümesi için zorunlu ve kaçınılmazdır. Çevre kosullarında meydana gelen degisimlere uyum saglayabilmek, örgüt sisteminin devamlılıgı ve beklenen sonuçların gerçeklesmesinin öncelikli kosulları arasında yer almaktadır. Yöneticilerin gerek örgüt politikasında, gerek teknolojik unsurlarda ve gerekse örgüt yapısı ve isgörenlerde gerçeklestirmeyi planladıkları bu degisimlerin karsısındaki en büyük engel, degisimden etkilenecek isgörenlerin degisik yollarla degisime direnmeleridir. Degisime karsı gösterilen bu direnmeyi önlemede örgütler çesitli yöntemler kullanarak basarıya ulasabilmektedirler. Hastaneler de örgütsel degisimin hızlı yasandıgı örgütler arasında yer almaktadır. Bu arastırmayla Saglık Bakanlıgı Ankara Egitim ve Arastırma Hastanesi bilgi islem biriminde çalısan isgörenlerin degisimi algılama düzeyleri tespit edilmeye çalısılmıstır. 100 kisi üzerinde yapılan anket çalısması sonucunda elde edilen verilere göre degisimle ilgili su sonuçlara ulasılmıstır. Degisimi zorunlu kılan nedenler arasında ilk sırayı teknolojik yenilikler almaktadır. Yapılan degisimlere genellikle isgörenlerin direnme göstermedigi tespit edilmistir. Yapılacak degisimle ilgili isgörenleri bilgilendirme yöntemleri arasında ilk sırayı toplantılar almakta ve bilgilendirmenin ise genellikle ilk amirlerce gerçeklestirildigi görülmektedir. Ankete katılanların büyük bir çogunlugu degisimin uygulama asamasında görev almaktadırlar. Gösterilen direnmenin ise alıskanlıklardan ve gerekli bilgiye sahip olmamadan kaynaklandıgı söylenebilir. sgörenler hastane yönetiminin su ana kadar yapmıs oldugu degisim çalısmalarının basarı oranını normal ve üstü olarak degerlendirmektedir. Son olarak etkili bir degisim için çalısanların göz ardı edilmeden degisimin her asamasında yer almalarının saglanması degisimin basarı oranını yükseltecektir. Elde edilen bu verilerden hareketle hastane yönetimine çesitli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Nowadays changing speed has been increasing because of environmental conditions. In a changing world living organizations have to state appropriate strategies by considering environmental conditions and have to implement these strategies effectively in order to survive and to reach the maximum performance they hope. In other words organizational change is a part of organizational structure and it is the base of today?s big and complex organizations. Organizational change can be planned, managed, inspected but can not be stopped anyway. Organizational change is compulsory and inevitable for productivity and efficiency and also to compete and to grow. Adapting to environmental changes is one of the primary prerequisites of continuity of organizational system and achieving expected results. The biggest challenge against to these changes is the resistance of employees that occur in different ways. The organizations can be successful by using different strategies to prevent these resistances. Hospitals are in an enourmous group that we can see very fast organizational changings. In this research, we applied questionnaire to the workers of Ankara Training and Research Hospital to determine their perceive level against the organizational changings. A questionnaire has been applied to 100 people. According to data, meeting is the mostly used employee information method about the planned changes. This is generally implemented by the first lever supervisor. Most of the participants serve at the implementation stage. Among the reasons that necessitate the changes, technology takes the first place. Generally there is no resistance against these changes. However, resistance has occurred because of these habits and lack of the necessary information. The success level of the changes that has been made by the hospital management has been thought as normal and over by the employees. Finally, the participation of the employees at all stages will help to increase the level of success. Considering these data, suggestions have been made for the hospital management.