Türk cumhuriyetlerinden Türkiye'ye yükseköğrenim görmeye gelen öğrencilerin uyum düzeylerinin incelenmesi
An analysis of orientation level of students coming from tukish republics to turkey for higher education
  1. Tez No: 206999
  2. Yazar: PERMAN ALLABERDİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye'ye yüksek öğrenim görmeye gelen öğrencilerin uyum düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türk Cumhuriyetlerinden Türkiye'ye öğrenim görmeye gelen ve Ankara ilinde bulunan Üniversitelere (Ankara, Gazi, Hacettepe ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi) devam eden yaklaşık 300 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem ise bu öğrencilerden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 110 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada öğrencilerin uyum düzeylerini belirlemek amacıyla Hacettepe Kişilik Envanteri ve bu araştırma için geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1.Kız öğrencilerin kişisel, sosyal ve genel uyum düzeyleri, erkek öğrencilerin uyum düzeylerinden daha yüksek bulunmuştur. 2. Öğrencilerin annelerinin eğitim durumuna göre kişisel ve genel uyum düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin kişisel ve genel uyum düzeyleri, annesi lise mezunu olan öğrencilerinkinden daha yüksek bulunmuştur. 3. Öğrencilerin Uyum Düzeylerinin yaş, babanın eğitim durumu, algılanan akademik başarı, MEB'dan alınan bursun yeterli görülüp görülmediği, Türkiye'de okumaktan memnun olunup olunmadığı, gelinen ülke, devam edilen sınıf düzeyi, ekonomik geçim sıkıntısı yaşayıp yaşamadıkları, Türkiye'de yakın arkadaşının olup olmadığı, anne ?baba tutumu, Türkiye'de bulundukları süre, herhangi bir işte çalışıp çalışmadıkları, ülkelerine gitme sıklığı, Türkiye'de yaşamaktan memnun olup olmadıkları, yaşadıkları yerleşim birimleri gibi değişkenlerden etkilenmediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been made to find out the factors that influence the adaptation levels at the students who come to Turkey for higher education purposes from Turki Republics The scope of the study covers 300students that come Turkey from Turki Republics and that study in universities in Ankara(Ankara, Gazi, Hacettepe and Middle East Technical University).The sample group is made up of 110 students that were chosen randamly. İn the study Hacettepe Personality İnventary was used to to find out students? adaotation levels and also Personality İnformation from which was developed for this study was used. For the statistical evaluation of the data that was gathered in the study ttesti and one-way analysis ine the variances were used The data gathered from the study can be summarised as folloıos: 1. The personal, social and general adaptation levels of female students was found to be higher than male students. 2.The relation between the personal and general adaptaiton levels of students and the education levels of their mothers was found meaningful. The personal and general adaptation levels of students whose mothers are university graduates were higher than the adaptation levels of students whose mothers are lycee graduates. 3.It was found that the adaptation levels of the students were not infiuenced by factors such as age, education levels of the father, perceived academic success, whether the scholarship of MEB is found or not, whether the students is happy of sufficient studying in Turkey or not, home country, levels of education persued, whether the student has economical living problems, whether he/she has a close friend in Turkey, the attitude of the mother and father, the time spent in Turkey, whether they work or not, the freguency of their visits to home country, and where they live.