Yatılı ilköğretim bölge okullarında öğrenim gören öğrenciler ile velilerinin beden eğitimi ve ders dışı etkinliklere yaklaşımları (Hakkari ili örneği)
The attitudes of regional (boarding) schools students and parents towards physical education lessons and out of class activities (Hakkari city sample)
  1. Tez No: 207014
  2. Yazar: ÖZLEM ÇILĞIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu arastırmada; Yatılı lkögretim Bölge Okullarında (YBO) yatılı ve gündüzlü ögrenci ve velilerinin, ders dısı etkinliklere yaklasımları incelenmistir. Arastırma grubunu 2006-2007 egitim ögretim yılında Hakkari ili Semdinli Güzelkonak YBO ders dısı etkinliklere katılan ögrenciler ve bunların velileri olusturmustur. Arastırma bu okulda okuyan yatılı veya gündüzlü ikinci kademe ögrenci ve velileri üzerinde yürütülmüstür. Anket; 22'si yatılı 24'ü gündüzlü ögrenci velisine ve 25'i yatılı, 17'i gündüzlü ögrenciye uygulanmıstır. Verilerin analizi paket istatistik programıyla yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma yöntemleriyle yapılmıstır. Velilerin YBO'ları tercih etme nedenleri olarak; egitim durumlarının yetersiz olması, gelir düzeylerinin düsüklügü ve çocuk sayısının fazla olması söylenebilir. Egitimin seviyesi ve kalitesinin artmasıyla ögrenci ve veliler arasıdaki beden egitimi dersi ve ders dısı etkinliklere yaklasımlardaki farklılık dikkat çekmektedir. Ögrenciler ileride çocukları olma durumunda cinsiyet ayrımı yapmadan etkinliklere katılma iznini vermislerdir. Ögrenciler ve veliler arasındaki diger bir farklılıkta okul takımı ve ders dısı etkinliklerin ders basarısını olumsuz etkileyecegi yönündedir. Velilerin büyük bir çogunlugu etkinliklere katılmanın ders basarısını olumsuz etkileyecegini düsünmektedir. Veliler ve ögrenciler, beden egitimi dersi ve ders dısı etkinliklerin daha etkili olabilmesini okul idaresine ve ögretmenin bilgisine baglamıs, ögrenci ve veli ilgisini göz ardı etmislerdir. Veliler ve ögrenciler, beden egitimi dersi ve ders dısı etkinliklerinde kullanılan malzeme ve tesisi yetersiz bulmuslardır. Veliler ve ögrenciler beden egitimi ders saatlerinin iki saat olması gerektigini belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
The analyze of the data is made with package statistical programme with percentage, frequency, average and standart deviation methods. The reasonsof the parents for choosing Regional Boarding Schools are ; inadequate education, low income, and the number of children . With the increase in the level of education and quality among the parents and the students diversity atrracts attention in attitudes towards physical education lesson and out of class activities.The students said in the future they would give permission to their children for paticipating in the activities without making gender discrimination .Another diversity in opinion between students and parents is the school team and out of class activities will effect students success in negative direciton.Major part of the parents think that out of class activities will effect success negatively. Parents and students think that School Management and teachers direct out of class activities more effectivley but students and parents attention. is ignored Parents and students found the facility and equipment that are used for out of class acitivities inadequate. The parents and students that participated in the survey stated that the class hour of physical education must be two hours in a week.The students and parents answers were close in this context.