Yatılı ilköğretim bölge okullarının işleyişinin yönetici öğretmen öğrenci ve veli görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi (Diyarbakır ili örneği)
The assessment of the operation of regional boarding primary education schools on account of managers, teachers, students ant parents opinions (Example of Diyarbakir city)
- Tez No: 239223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Toplumun ihtiyacı olan nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi, sağlıklı işleyen bir eğitim sistemi ile mümkündür. Eğitimin koşulu olan açık sistem olma özelliği, eğitimi toplumsal gerçeklerden yani ekonomi, jeopolitik yapı, toplumsal yapı ve kendi örgütsel yapısından hareket etmesini ve bu belirleyicilerden yola çıkarak, bireyin yetenek ve gereksinmelerine cevap verecek hedeflerin gerçekleştirilmesini zorunlu kılar. Bu bağlamda eğitim ve öğretimi gerçekleştiren kurumlarımızın işleyişi, işleyiş sırasındaki olumlu ve olumsuz yönlerin neler olduğu çok önemlidir.Okulu bulunmayan yerleşim birimlerinde ilköğretim çağındaki çocuklara gerekli eğitim öğretimi vermek, çevrenin eğitim, kültür ve sosyal etkinliklerine katkıda bulunmak, bölge koşullarının olumsuzluklarına rağmen devlet olmanın sorumluluğunu yerine getirmek için kurulan yatılı ilköğretim bölge okullarının sayısı, yetiştirdiği öğrenci sayısı dikkate alındığında günümüz koşullarındaki yerini merak etmemek olanaksızdır. Bunun için Diyarbakır İli merkez ve ilçelerinde bulunan tüm yatılı ilköğretim bölge okullarının yönetici, öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi konusu belirlenmiştir.Araştırmada, yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin görüşlerinin belirlenmesine yönelik olarak anketler geliştirilmiştir. Uygulanan anket aracılığıyla, yöneticilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin bu okullara ilişkin algıları değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarının istatistiksel anlamda çözümlenmesinde SPSS programı kullanılmış, frekans yüzdelik analizleri yapılmış sonuçlar elde edilmiş, yorumlanmış ve sonuçlar tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.Yapılan araştırmaya göre bu okulların kuruluş amaçlarını gerçekleştirdikleri, görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görev yaptıkları okullardan memnun oldukları görülmüştür. Eğitim ve öğretim gören öğrencilerinde bu okullardan memnun olduğu, velilerinin çocuklarını bu okullara istekle gönderdikleri belirlenmiştir. Fakat bütün bunların yanında eğitim ve öğretimin daha da iyi olabilmesi için bazı eksikliklerin giderilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible to develop the qualified human potential that society needs, by a well organised educational system. Being an open-system property which is a requirement of education, pins down the educational system to be based on the social realities such as economy, geopolitics and self organizational structure so as to realize the aims of individual abilities and needs-in this sense, the operation of the educational instructions, the positive and negative aspects during the operation are very important.It?s impossible not to wonder the position of Regional Boarding Primary Educational Schools which are set up to give the essential education for primary education students, contribute the cultural and social activates and pull state?s weight despite the regional negations when we regard the number of students attending to those schools. For this reason the subject of `?the assessment of the operation of Regional Boarding Primary Educational Schools on account of managers, teachers?, students? and parents? opinions?? is designated which includes the whole Regional Boarding Primary Education Schools in Diyarbakır city centre and districts.In this research, surveys, intended for determining managers?, teachers?, students? and parents? opinions, are developed. Through this applied survey, the apprehensions of managers, teachers, students and parents are evaluated. The statistical analysis of survey results are made by SPSS software. Frequency percentage analyses are made, results are obtained, interpreted, and suggestions are presented after discussing the results.According to the research it is observed that these schools realized their foundational aims, and it is seen that the managers and teachers working in these schools are pleased with their schools. It is determined that the students studying are also pleased with their schools, and parents send their children to these schools gladly. On the other hand the necessity of elimination of some deficiencies is emerged so that education can be even better.