Ergenlerim kimlik oluşturma sürecine televizyon programlarının etkileri (Denizli ili Tavas ilçesi örneği)
The effects of the television programs on the identity creating process of adolescents (The example of Denizli city Tavas town)
- Tez No: 207037
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET ERGENLERİN KİMLİK OLUŞTURMA SÜRECİNDE TELEVİZYON PROGRAMLARININ ETKİLERİ (DENİZLİ İLİ TAVAS İLÇE ÖRNEKLEMİ) Sadi, Esra Yüksek Lisans, Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. İhsan SEZAL Mart ? 2007 Denizli'nin Tavas ilçe merkezinde lisede okuyan öğrencilerin kimlik oluşumları sürecine kitle iletişim araçlarından televizyonun etkisini belirlemek bu araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Çalışmadaki asıl amaç en çok izlenen programların gençlerin kimlik oluşumu sürecindeki etkilerini saptamaktır. Bunun yanında öğrencilerin arkadaşlık ilişkileri, aile ilişkileri, okul ve öğretmen ilişkilerinin de kimlik oluşumu üzerine etkileri değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Çalışmada gözlem ve tarama yönteminin yanında anket çalışması da uygulanmıştır. Çalışma evrenini 2005-2006 yılında Denizli ilinin Tavas ilçesinde okuyan 1300 öğrenci oluşturmaktadır. Anket çalışması değişik sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik özellikler taşıyabileceği düşünülen üç farklı lise türünde okuyan 235 öğrenciye uygulanmıştır. Anket çalışmasının sonucunda elde edilen veriler okul, sınıf, cinsiyet, aile yapısı gibi bağımsız değişkenler doğrultusunda SPSS 12.0 kullanılarak tablo haline dönüştürülmüştür. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.5 olarak kabul edilmiştir. Araştırmada ölçek olarak değişkenlerin ölçüm düzeyleri dikkate alınarak sınıflama (nominal) ve sıralama (ordinal) ölçekleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, ortaya atılan iddialar ve var olan değişkenlerin ölçüm düzeyleri dikkate alınarak bu araştırmada ki-kare hipotez testi kullanılmıştır. Böylece oluşturulan tez 198 sayfadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research care about the effect of the relevision as a mass media device on high school students educated in Denizli Tavas. Real aim of this study is to determine effect of the most watched tv programs on young people identity process. In addition to this, the effect of relations with friends, school, family have been tried to be appraised. Study universe consists of 1300 students educated in Denizli Tavas between 2005-2006. Questionnaire have been applied on 235 student from various social ? cultural and social-economic environment. The data obtained at the end of the questionnaire have been converted to table in direction of independent vairables like school,class,sex,family structure using SPSS 12.0. In the research nominal and ordinal scales were used. As a result of hypothesis put forward and existed variables scale level taken into consideration Chı- Squared Test was used.Thus, the thesis consist of 198 pages. As a result of the research; 1. Television programs effect adolescent identity process. 2. Students mostly watch television on their spare time. 3. Students mostly use television as an amusement. 4. Students watch television at least a few days in a week. 5. Students mostly watch television series as a program. 6. Students mostly watch television series due to adress. 7. Students want to be the actress of television programs. 8. Students mostly watch violent content television series. 9. Students in identity process also effected by religious television programs. 10. Students mostly model their teachers. 11. Students?s idols have important role on their identity process. 12. Students? values have been changed. 13. Students mostly discuss their problems with their friends. 14. Students devolopebad habids with effect of their friends. At the end of this research, researcher has given advises based on the problems revealed.