İlköğretim Sosyal Bilgiler dersi'nin kendimi tanıyorum ünitesindeki kazanımların öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of the objectives of the 'i know myself' unit in the fourth grade social science course in primary education according to teacher opinions
- Tez No: 207038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA KURNAZ, YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; İlköğretim 4.Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi' nin `Kendimi Tanıyorum'' ünitesindeki kazanımları, ilköğretim kurumlarında görev yapmakta olan 4.sınıf öğretmen görüşlerine göre değerlendirmek ve kazanımlar ile değerler, beceriler ve etkinlikler arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırmada, verilerin toplanması için araştırmacı tarafından öğretmenlerin `Kendimi Tanıyorum'' ünitesindeki kazanımlara ilişkin görüşlerine yönelik olarak Likert tipi anket geliştirilmiştir. Araştırma Kırklereli ili merkez ve ilçelerdeki MEB'e bağlı ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 80 dördüncü sınıf öğretmenine uygulanan anket verilerine dayanmaktadır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package For Social Sciences) paket programından yaralanılmıştır. Çalışma 2006-2007 Bahar döneminde uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, ilköğretim okullarında görev yapan 4.sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersi Birey ve Toplum öğrenme alanının `Kendimi Tanıyorum''ünitesinde yer alan kazanımlara ilişkin değerlendirmelerinin öğretmenlerin cinsiyetine, eğitim düzeyine, hizmet yılına ve asıl branşlarına göre anlamlı farklılık olup olmadığı ifade edilmiştir. Ayrıca anket ve literatürden elde edilen verilerden çıkarılan öneriler çalışmanın sonucunda verilmiştir. Anket uygulamaları ve literatür taramaları sonucunda bu ünitedeki kazanımların kazandırılma düzeyi ile bu ünitenin işlenişinde karşılaşılan problemlerin çözümüne ilişkin görüş ve öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the gainings of the Chapter ?I Know Myself?, which is taught at the 4th Class of Elementary Schools, by taking into consideration the opinions of Elementary Schools? 4th Class teachers and to explore the relationship between gainings and values and between skills and activities. In the study, in order to collect the data, the Likert-type poll is developed according to the teachers? views related to the gainings of Chapter ?I Know Myself?. The study depends on the poll data obtained from 80 4th Class teachers employed in the Elementary Schools of National Education Mininstry which are located at the boroughs and the center of Kırklareli. During the statistical analysis of this data, the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) is utilized. The study is applied in the Spring Term of 2006-2007 education year. At the end of the study, it is examined whether there is any difference in the Elementary Schools? 4th Class teachers? assessments about the gainings of the Chapter ?I Know Myself? by taking into account the teachers? gender, education level, years of office and their original branches. Besides, the proposals derived from the literature and the survey are given. At the end of the poll and the literature search, it is also aimed to provide thouhgt and views about the acquisition level for the gainings of this chapter and the solutions to the problems encountered while studying the chapter.