Kompozitlerin hacim kalıpçılığı ve uygulaması
- Tez No: 20705
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN YEREBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Hacim kalıpçılığında kompozit esaslı yeni malzemelerin üretimde katkıları esas alınarak hazırlanan bu yüksek lisans tefinde; Hacim kalıpçılığı, çeşitleri tanıtılmış, Kompozit malzemelerin genel özellikleri doğuşu, yapısından bahsedilerek, SMC ve BMC malzemelerin bileşim yapısındaki pollyesterler, cam elyaflar ve dolgular anlatılmıştır. Bu malzemelerin imalat şekilleri ve avantajları açıklanmıştır. Kalıplama işlemi adı altında; kalıplama tkeniği ve kalıplama çeşitleri belirtilmiştir. Kalıplama işleminde kullanılan tezgah ve uygulamaları ile detaylı olarak bir kalıbın ısıtılması, ısı kayıpları ve kalıbın istenilen sıcaklığa kadar ısıtılması için ne kadar ısıya ihtiyaç olduğu bulunmuştur. Kalıp teknolojisinde kalıpların tasarımı, montaj ve bağlantı ile kalıpların imalat yöntemleri, kalıp malzemeleri ve kalıpların parlatılması incelenmiştir. Kompozitlerin kalıplanmasında bilinmesi gereken kurallar ve kalıp hatalarının giderilmesinde alınması gereken kurallar ve kalıp hatalarının giderilmesinde gereken önlemler belirtilmiştir. Kalıp teknolojisinde kalıpların tasarımı, montaj ve bağlantı İle kalıpların imal af, yöntemleri, kalıp malzemeleri ve kalıpların parlatılması incelenmiştir. Kompozitlerin kalıplanmasında. bilinmesi gereken kurallar ve kalıp hatalarının giderilmesinde alınması gereken önlemler belirtilmiştir. SMC ve BMC malzemesinin diğer alternatif malzemelerle; teknik ve maliyet mukayesesi yapılıp, bir VOLAN parçasının kalıplanması yapılmıştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY SMC (Sheet Molding Compound) and BMC (Bulk Molding Compound) obtained by mixing polyester with fiberglass, has b&en successfully used in western world since 20-25 years. The fiberglass in its composition renders the material superior mechanic properties where as the polyster characteristics such as insulation, resistance to external factors and a rich variety of form. This is why it may successfully be used in place of other thermosets and thermoplastics as well as classic materials such as aluminum, other metals and *ood, BMC CDoughD is obtained by kneadingly-mixing Fiberglass with Polyester. It is used In manufacturing medium size moldings BMC CDougix) may be prepared in different colors and with different properties and is used different fields, the main being the electrical sector. It is unrivaled in regard to its surface uniformity and heat resistance properties. SMC is the form which maintains the fiberglass Polyester Composite read]/ for use between two films. It is preferred at places where mechanical values are of great importance and also for large moldings. Its shrinkage values may be adjusted as desired. SMC-BMC offer the posibility of materilazing the composition appropriate to the product properties. It has an extensive range of formulae. Its molding design possibilities are extensive; many elements may be united in same unit. IV