Coğrafya öğretiminde aktif öğrenmenin akademik başarı ve tutum üzerine etkisi
The effect of active learning on academic success in geography teaching
- Tez No: 207086
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN KARİP, PROF.DR. CEMALETTİN ŞAHİN, Y.DOÇ.DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
COGRAFYA ÖGRETMNDE AKTF ÖGRENMENN AKADEMK BASARI VE TUTUM ÜZERNE ETKS ÖZET Bu arastırmanın amacı, Cografya dersinde ?klim? ünitesinde, aktif ögrenme yöntemlerinin ve ögretmen merkezli ögretimin (düz anlatım, soru-cevap) uygulandıgı ögrencilerin akademik basarı ve tutum üzerindeki etkilerini incelemektir. Arastırmada kontrol gruplu, ön test-son test deneysel arastırma modeli kullanılmıstır. Arastırmada deney grubunda aktif ögrenme teknikleri, kontrol grubunda ise ögretmen merkezli ögretim yöntemleri (düz anlatım, soru-cevap) kullanılmıstır. Arastırma, orta sosyo-ekonomik düzeye sahip bir orta ögretim kurumunda yapılmıstır. Arastırma denekleri, çalısmaya gönüllü olarak katılan ögretmenin ögrencileri arasından seçilmistir. Arastırmanın verileri, basarı testi ve cografya dersine yönelik tutum ölçegi ile toplanmıstır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, iki faktörlü ANOVA (repeated measures) testi kullanılmıstır. Arastırma sonunda, aktif ögrenme yöntemlerinin ögrencilerin cografya basarısını arttırdıgı tespit edilmistir. Ayrıca aktif ögrenme ve geleneksel ögretim yöntemlerinin ögrencilerin derse karsı tutumlarında önemli farklılıklar göstermedigi ortaya çıkmıstır. Bu sonuç, dersle ilgili ilgi ve tutumların degismeye dirençli oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF ACTIVE LEARNING ON ACADEMIC ACHIEVEMENT AND ATTITUDES IN GEORAPHY TEACHING ABSTRACT The purpose of this research is to examine the effects of active learning methods and traditional teaching methods on the geography achievement, attitudes with these at geography lessons in climate unit. Pretest-posttest experimental design with control group was used for the research. Active learning techniques were used for the experimental group and traditional teaching methods were used for the control group. The research was carried out at a high school which has a middle class socio-economic level. The students have been chosen among the students of the teacher who is the volunteer in the research. The data of the research were gathered with achievement test and scale for attitudes towards geography course. Mean, standard deviations, two-way analysis of variance (repeated measures) were used to analyze the data. At the end of the research, it has been yielded that active learning methods add to the geography achievement of the students. Furthermore, active learning methods and traditional teaching methods do not differ significantly students? attitudes towards geography course. This conclusion indicates that students? interest in and attitudes toward a course are resistant to change.