The use of creative drama in developing the speaking skills of young learners
Çocukların konuşma beserisinin geliştirilmesinde yaratıcı dramanın kullanılması
  1. Tez No: 207085
  2. Yazar: GALİYA SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENA GÜL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışma, Galiya SARAÇ tarafından, Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, İngiliz Dili Öğretmenliği Yüksek Lisans programında yapılmıştır. Tezin adı ?Çocukların Konuşma Becerisinin Geliştirilmesinde Yaratıcı Dramanın Kullanılması'dır?. Tez Danışmanı Dç.Dr. Bena Gül PEKER'DİR. Çalışmanın amacı, Yaratıcı Dramanın çocukların konuşma becerisinin geliştirilmesindeki olumlu etkisi olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu amaçla, yaratıcı drama aktivitelerinin uygulandığı sekiz ders yapılmış, kaydedilmiş ve yapılan kayıtlar, Gözlemci tarafından gözetlenmiştir. Ayrıca, yaratıcı drama dersleri ile ilgili çocukların beklentileri, duygu ve düşünceleri ve yaratıcı drama aktivitelerinin çocuklar üzerindeki etkisini ölçmek amaçlı, öğrenciler tarafından günlük tutulmuştur. Gözlenen ders ve öğrenci günlüklerin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen veriler yorumlanarak sonuçlar çıkarılmaya çalışılmıştır. Gözlenen derslerde, konuşma becerilerinin gittikçe arttığı, öğrenci günlüklerinde ise yaratıcı dramanın çocuklar üzerindeki olumlu etkisi, stressiz öğrenme ortamının oluşturulduğu, çocukların özgüveninin geliştiği, daha yüksek öğrenci katılımının sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted by Galiya SARAÇ at Gazi University, Institute of Educational Sciences, English, English Language Teaching Department and is entitled ?The Use of Creative Drama in Developing Speaking Skills of Young Learners?. Associate Prof. Dr. Bena Gül PEKER is the supervisor of this study. The purpose of this study is to investigate whether creative drama has a positive impact on developing the speaking skills of young learners. For this purpose, ther researcher conducted eight English lessons in which creative drama activities were applied. The lessons were recorded and checked by an Observer. In addition, with the purpose of determining the expectations, feelings and thoughts of the students in terms of the influence of creative drama on the learners, the students were asked to keep journals. The data gathered from the journals of the students and lesson observations were analysed by the use of coding system and compared. The observed lessons show that speaking skills gradually increase towards the end of the research implementation. In addition, the students? journals indicate that creative drama makes a positive influence on the learners, such as providing a stress free environment, developing self confidence and providing high learner participation.