Klasik gitar eğitiminde makamsal Türk halk ezgilerinin kullanımı
Using Turkish folk song melodies in classical guitar education
  1. Tez No: 207093
  2. Yazar: OLCAY DAŞER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
2006-2007 öğretim yılı yüksek lisans mezuniyet tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dallarındaki klasik gitar öğretiminde Türk halk ezgilerinin kullanılma durumu araştırılmıştır. Veriler müzik öğretmenliği ana bilim dallarında görev yapmakta olan klasik gitar öğretim elemanlarının görüşleri alınarak elde edilmiştir. Verilerin toplanmasında anket ve kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Anket yoluyla elde edilen bulgular, temel istatistiksel yöntemlerle açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmada klasik gitar eğitiminin genel ilkelerinden ve tarihinden bahsedilmiş, Türk halk müziğinin özellikleri açıklanmış ve halk müziği çalgılarından bağlamanın genel özellikleri anlatılmıştır. Daha sonra Türk halk ezgilerinin klasik gitar eğitimine uyarlanması düşüncesi üzerinde durulmuş ve halk müziği çalgılarında var olan çokseslilik ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca; araştırmacı tarafından klasik gitar eğitiminde kullanılmak üzere değişik makam ve ritimlerden oluşan oniki halk ezgisi düzenlenmiş ve klasik gitar için örnek bir halk ezgileri dağarı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This analysis, which is prepared for 2006-2007 academic year master thesis, tries to search the use of the Turkish folk melodies in guitar education at universities' faculties of education, departments of fine arts education, branches of music teacher education. Datas were taken from the classical guitar lecturers working for the branch of music teaching at universities. In order to prepare the data, techniques of survey and source scanning were used. Results, reached by the method of survey, were analyzed by the basic statistical methods. In this research, firstly, the general principles and history of the classical guitar education were mentioned, characterictics of the Turkish folk music were explained, general principles of the bağlama as a folk music instrument were discussed. Secondly, the theory of adaptation of Turkish folk melodies into the classical guitar education was mentioned and polyphony of the Turkish folk music was put forth for consideration. Besides, twelve folk melodies composed of different rhythms and Turkish modes to be used for classical guitar education, were arranged and examples of the folk melodies were prepared for classical guitar.