Okul deneyimi ı dersinin resim-iş eğitimi programı öğretmen adayları açısından uygulanabilirlik düzeyi
The applicability level of the school experience i course for the pre-service teachers of art-work education programme
  1. Tez No: 207110
  2. Yazar: GÖKHAN ŞALLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET OKUL DENEYİMİ I DERSİNİN RESİM-İŞ EĞİTİMİ PROGRAMI ÖĞRETMEN ADAYLARI AÇISINDAN UYGULANABİLİRLİK DÜZEYİ ŞALLI, Gökhan Yüksek Lisans Tezi, Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Meliha YILMAZ Nisan ? 2007 Bu çalışmanın amacı, Okul Deneyimi I Dersinin Resim-İş Eğitimi Programı öğretmen adayları açısından uygulanabilirlik düzeyini incelemektir. Bu amaçla; Eğitim fakültelerinin, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 1.sınıfında eğitim gören öğretmen adaylarının, uygulamada karşılaştıkları sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, iki bölümden ve toplam elli sorudan oluşan anket çalışması, Ankara ilinde farklı sosyo-ekonomik ve kültürel çevrede bulunan toplam yedi okulda, Okul deneyimi I uygulaması yapan, Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 1.Sınıfında öğrenim gören, toplam 100 öğretmen adayına uygulanmıştır. Resim-İş Eğitimi öğretmen adaylarının belirlenen amaçlara ne ölçüde ulaşabildiği? ve Resim-İş Eğitimi öğretmen adaylarının, bu ders kapsamında istenen etkinlikleri belirtilen ölçütler içerisinde gerçekleştirip, gerçekleştiremediği? sorularına yanıt bulmak amacıyla, uygulanan anket maddelerinin I.Bölümünde çıkan sonuçların yüzdesi alınarak, grafiklerle belirtilmiş, II. Bölümde çıkan sonuçların frekans ve yüzde değerleri alınarak her iki bölüm karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; Okul Deneyimi I dersinin Resim-İş Eğitim Programı öğretmen adayları açısından uygulanabilirlik düzeyinin düşük olduğu, etkinlikleri belirtilen ölçütler içerisinde gerçekleştiremedikleri ve belirlenen amaçlara ulaşılamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE APPLICABILITY LEVEL OF THE SCHOOL EXPERIENCE I COURSE FOR THE PRE-SERVICE TEACHERS OF ART-WORK EDUCATION PROGRAMME ŞALLI, Gökhan M.A. Thesis, Department of Art-Work Education Science Supervisor: Asst. Prof. Ph.D. Meliha YILMAZ April ? 2007 The aim of this study is to determine the applicability level of the School- Experience I Course for the pre-service teachers of Art-Work Education Program. For this aim to be accomplished, the problems in the application level encountered by the pre-service teachers studying in the Departments of Art-Work Education in Education Faculties are tried to be determined. In this study, a two parted and fifty questioned poll has been applied to a total of 100 pre-service teachers who are freshmen students of the Department of Art-Work Education studying at Gazi University, Faculty of Education, and making the School Experience I applications in totally 7 schools in different socio-economic and cultural environments in Ankara. In order to find answers to the questions such as ?in what limits can the pre-service teachers of Art-Work Education reach the aims that are determined?? and ?can the pre-service teachers of Art-Work Education realize the expected activities in the extent of this course with the criterions determined, or not?? the two parts of the poll have been compared by taking the percentages of the results of the first part and illustrating them with graphics, and by taking the percentages and the frequency of the second part. As a result, it has been established that the applicability level of the School-Experience I Course is low for the pre-service teachers of Art-Work Education Program, as they can not apply the activities in determined criteria and the purposes determined could not be fulfilled.