Hazır giyim ürünlerinde marka imajı yaratmanın önemi ve işletmeler açısından incelenmesi
The importance of creating a brand image in mess production wearings and the research of its importance for plants
- Tez No: 207111
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SONGÜL KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET HAZIR GİYİM ÜRÜNLERİNDE MARKA İMAJI YARATMANIN ÖNEMİ ve İŞLETMELER AÇISINDAN İNCELENMESİ Işık, Esma Yüksek Lisans, Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Songül KURU Mart?2007 Hazır giyim sektöründe ağırlıklı olarak fason imalat gerçekleştiren işletmelerin kendi markaları ile üretim yapma konusunda istenilen düzeyde olmamaları, kotaların kalkması sonucunda başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ve Asya ülkeleri karşısındaki rekabet şansının daha da azalmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, Türk Hazır Giyim Sektörü açısından artık üzerinde hassasiyetle durulması gereken markalaşma sürecini ortaya koyarak, neden marka olunması gerektiği araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini, kendi markasıyla üretim yapan ve marka oluşturma yolunda ilerleyen Türk Hazır Giyim İşletmeleri, örneklemini, İstanbul ilinde faaliyet gösteren 211 hazır giyim işletmesi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan, işletme yöneticilerine anket formu uygulanmıştır. İşletme yöneticileri ve işletmeye ilişkin elde edilen verilerin frekansı ve yüzdesi, marka imajı öneminin belirlenmesine yönelik verilerin aritmetik ortalaması ve standart sapması hesaplanmıştır. Marka imajının belirlenmesine yönelik değişkenlerle işletme yetkilisine ve işletmeye ait demografik özelliklerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları, ?F? değeri, önem düzeyi hesaplanmış, anlamlı bir farkın olup olmadığının sınanmasında ?Scheffe? testi uygulanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,5 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; ? Türk Hazır Giyim sektöründe markalaşma oranı yeterli olmamakla birlikte dış pazarlarda hazır giyim ürünleri yeterince tanınmamaktadır. ? Markalaşmak için ürünün kaliteli olması, etkili tanıtımının yapılması gerekmekte ve aynı zamanda markalaşma sürecinde devlet desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. ? Dış pazarlara açılama sürecinde yaşanan en büyük sıkıntılar, finansman güçlüğü, bilgi eksikliği ve rekabet güçlüğü olmaktadır. ? Türk markası imajının geliştirilebilmesi için işletmelerin stratejik ortaklıklar kurarak imaj çalışmalarına yönelmeleri ve bu çalışmaları koordine edecek alt yapının kurulması gerekmekte ayrıca ülke imajının iyileştirilmesi için sosyo-kültürel ve turizm tanıtımlarının yapılması, akademik, kültürel ve ticari kongrelerin özendirilmesi, yurtdışındaki siyasi ve ekonomik yapının iyileştirilmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE İMPORTANCE OF CREATİNG A BRAND İMAGE İN MESS PRODUCTION WEARINGS AND THE RESEARCH OF ITS IMPORTANCE FOR PLANTS IŞIK, Esma Master Student, Clothing Industry and Clothing Arts Training Departmant: Assistant of Profisser, Songül KURU March?2007 Since they aren?t at the requrred level, the plants which produce mastly fake clothes in mess production sector have had less campetition apportunity with China and Far East and Asian Countries because of abolishing the cotas. So, it is necessary for those plants to be more sensitive on creating brand and to shaw off in the markets with their own brand for invest and a long term duration. Thus, the farget should be to research why to be of brand by finding out the proress intensively for Turkish Mess Production Sector how to become a brand. Research surrounding is Turkish Mess Production plants which produce with their own brand, anda re in a progress to become a brand, and illustration consist of 211 mess production plants which run in İstanbul A questionaire form is used for plants manager who fake place in research. The data related to managers and plants are given as frequency and percant, the data related to importance of brand image are given as total and standard variance. ?Scheffe? test is applied on trying whether there is a remarkable difference and importance level in ?F? value, Standard variance, total numbers of dernagraphicchangeables belonged to plant and plant manager with changeables for defining brand image in research, possibility level is reqarded as 0,5. According to results pained from resecarch; ? It is vital to have a high quality in products to become a brand, to introduce effectively and also to be supported by the state, ? To become a brand rate isn?t satisfying in Turkish Mess Production Sector but it isn?t so well-known enough in fareing markets, -In opening to foreing markets, financial difficulties, lackness of knowledge about foreign markets and competition difficulty are important problems, ? It is vital for plants to build up new strategic co-operations and to work on image creating for developing Turkish Brand İmage and to create a bas efor organizing these studies, furthermore, some results such as holding sacro-cultural and tourism instructions for recovering country image, organizing academic, cultural and commercial structure in abroad are found out.