İmali düşünülen düz dokuma tiplerinin dokunabilirlik değerlerinin araştırılması
A Research on conventional weaving system for the weability under the concept of the plain weave construction
- Tez No: 20713
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. ALTAN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Düz dokuma olarak adlandırılan kumaş grubu üzerinde yapılan bu çalışmada temel amaç, kumaş boyutlarının tasarım ve üretim aşamalarında incelenerek, dokunabilirlik değerlerinin bulunmasıdır. Dokunabilirliğe etki eden en önemli parametre olan sıklıklar üzerindeki teoriler, birinci bölümde anlatılmıştır. Ayrıca dokunabilirliğe etki eden diğer faktörler ve kumaş özelliklerinden de bu bölümde söz edilmiştir. Çalışmaya konu edilen kumaş tiplerinin analitik olarak incelenmesine yönelik yöntem ve materyal ikinci bölümde verilmiştir. Elyaf olarak pamuk, polyester-pamuk, polyester- viskon ve polyester-yün harman kompozisyonları; örgü türü olarak bez ayağı, dimi 2/1 ve dimi 2/2 örgülü kumaşlar seçil- tir. Seçilen örgü ve elyaf kompozisyonu dahilinde toplam 52 numune üzerinde çalışma yapılmıştır. Sıklıkların incelenmesinde, Ashenhurst 'un 2. sıklık teorisi baz alınarak, tüm numunelerin sıklık ve örtme oranları bu teoriye göre hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlarla uygulamadaki gerçek değerler, tablolar yardımıyla üçüncü bölümde sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON CONVENTIONAL WEAVING SYSTEM FOR THE WEABILITY UNDER THE CONCEPT OF THE PLAIN WEAVE CONSTRUCTION The main target on the fabrics which are named plain weave, is the investigation of the fabric width during desing and production steps. The theories about the fabric density which is one of the most important parometers which affects weaveability had already been explained in the first part of this study. In addition the other parameters which effect the fabric weabi- lity was explained in the same part. The methoths and materials which are based on the fabrics investigation are given on the second part. As a fibre work cotton, poliester-cotton, polies- ter-wool and poliester-viscon compozitions were chosen on 2/1 twill, 2/2 twill and plain weave types. At the investigation of fabric density the second theory of Ashenhurst taken as main base and all the calcula tions have been done due to this theory. Conclusion part were given on the real valuas by using tables. Ill