Güneş enerjisi ile absorbsiyonlu su soğutucusu tasarım ve denemesi
Desing and test of the absorbtion water cooling system operated by solar energy
- Tez No: 3835
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ YÜCEL UYAREL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ABSORBSİ YONLU SU SO?UTUCUSU TASARIM VE DENENMESİ Yüksek Lisans Tezi Yusuf ÇAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1988 ÖZ Başka bir enerji kaynağına bağımlı olmadan sadece güneş enerji si ile çalışan bir soğutma sistemi düşünüldü. Yapılan ön araştırma lara göre; soğutma çevrimi olarak absorbsiyonlu sitetem ve akışkan olarak NH3 - H20 ikilisi seçildi. Buhar üretici (generator) 40x150x 1000 mm boyutlarında 3 mm ' 1 ik demir saçtan ve çift kat cam düz lem kollektör şeklinde tasarlandı. Kollektör eğimi 30 ° seçildi.Ge nerator soğutma esnasında absorber görevi yapmaktadır. Evaporator (buharlaştırıcı) ve kondenser(yoğuşturucu) sırasıyla 200x200x350 mm ve 300x300x500 mm boyutlarıda olup 1 mm ' 1 ik çelik saçtan yapılmış tır, önce sistemin ön tasarımı yapıldı, ana boyutlar belirlendi. Bu na göre sistem imal edildi, Ağustos ayında Ankara şartlarında dene nerek güneş enerjisi ile bu sistemde soğutma işleminin gerçekleşti ği görüldü. 967 kj güneş ışınım şartlarında 5 saatlik bir çalışma sonunda 376 kj 'lük soğutma elde edildi. Soğutma tesir katsayısı 0.23 olarak belirlendi. -II-
Özet (Çeviri)
DESİNG AND TEST OF THE ABSORBTİON WATER COOLİNG SYSTEM OPERATED BY SOLAR ENERGY (M.Sc. Thesis) Yusuf CAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY Mart 1988 ABSTRACT A cooling system which works only by solar energy has been constructed. As a result of preliminary works NH^-H^O mixture has been choosen as a working fluid and absorbtion system for the cooling cycle. Vapor generator has been made of 3 mm iron sheet and double layer glas plate collector has been choosen 30°. During cooling, the generator works as an absorber. The dimensions of evaporator and collector are 200x200x350 mm and 300x300x500 mm and they has been made of 1 mm steel sheet. At the beginig of the study, thy system has been designed and then main dimensions have been determined. Then the system has been constructed. Experimental results shoved that the system could work efficiently in August in Ankara. As the total energy which absorbed the collector was 967 kj, in the generation period of 5 hours, the amound of 376 kj cooling effect could be achieved. Then, the coefficiet of performance has been determined as 0.23. -Ill-