Nefes-şarkı söyleme ilişkileri (Diyafram nefesinin şarkı söylemeye etkileri)
- Tez No: 20716
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
118 ÖZET Ses eğitiminin ana unsurları, sağlıklı bir sesin elde edilmesinde en önemli rolü üstlenmektedir. Bu unsurların en başta geleni de“Şarkı Söyleme Nefes'dir. Körüğü doğru ve yeterli biçimde kullanamayan bir demirci, elindeki materyeli eritebileceği ona istediği formu verebileceği ateşi de yakamayacaktır. Tıpkı nefesinin iyi kullanmayan kişilerin, güzel şarkı söyleyemeyeceği gibi. öteden beri nefes fonksiyonun şarkı söyleme üzerindeki etkisinin büyük olduğunu düşünerek ”Nefes-Şarkı Söyleme ilişkileri" konusu araştırılmak üzere ele alındı. Araştırmamızda nefes fonksiyonun önemi üzerinde duruldu. Şarkı söylemede ortaya çıkan nefes problemlerinin sebebi, problemlerin çözümü olan diyafram nefesinin gerekliliği, vurgulandı. Diyafram nefesinin geliştirilmesi için çalışmalara yer verildi. Şarkı söyleme esnasında ortaya çıkan problemlerin bazı rahatsızlıklara neden olabileceği, bunları önlemek için uygun nefes çalışmalarının, gerekli olduğu açıklandı. Bütün bunların neticesinde müzik yapmaya yarayan araçların içerisinde anlatım gücü ve duygusallığıyla farklılık içeren insan sesinin kendine özgü teknik ve yöntemlerle çalıştırıldığında, dilin de yardımıyla en119 etkin ifade gücüne ulaşacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY The main constituents of vocal education play major role in the development of a healthy voice. One of these most importet constituents is the technique of breathing while singing. A blacksmith who can not use his bellows accurately and efficiently, would not be able to light the fire with which to melt and would the material in his hand. Just the same, it is quite diffucult for those people who do not use their breaths properly to sing beautifully. With the awareness of the significant effectsof the breathing function on singing, the subject of“The relationships between breathing and singing”was chosen as a research topic. in this research, the emphasis has been laid upon the significance of the breathing function. Furthermore, the reasons for the breathing problems that arise during singing and the necessity of the diaphragm breath as the solution to the problems have been suggested to improve the diaphragm breath and the fact that breathing exercises are necessary to prevent certain disorders, caused by the problems arising during singing has been revealed and explained. As a result, the conclusion has been drawn that the human voice, with its special characteristics of expression and af f ectiveness, reaches a maxim effect of expression, when operated and used121 with the appropriate techniques and methods