Opera sanatında doğru nefes kullanımı
Proper breathing in the art of opera
- Tez No: 919133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, opera sanatında nefes mekanizması ve bu mekanizmanın doğru kullanımı araştırılmakla beraber, kuramsal çerçeve bağlamında operanın tarihsel gelişimi de özet olarak anlatılmıştır. Bu bağlamda, nefes kullanım mekanizması, anatomisi ve nefesin opera sanatındaki önemi incelenmiştir. Aynı zamanda nefes kullanma teknikleri, nefes kullanımındaki hataların düzeltmeleri ve bazı nefes egzersizlerine de çalışma içerisinde ek olarak yer verilerek farklı nefes egzersizleri ve uygulamaları da gösterilmiştir. Nefes aşamaları, nefesi kullanma teknikleri ve şarkı söylerken nefesin kontrol edilmesinin önemi de anlatılmıştır. Bu tezde anlatılan önemli konulardan bir tanesi de rezonans ve rezonans boşluklarının önemidir. Rezonans boşlukları, şarkı söylerken hava akışı ile beraber kullanılır. Bu kullanımla birlikte aynı zamanda diğer önemli bir unsur olan postür'ü unutmamak gerekir. Şarkı söyleme esnasında çok büyük öneme sahip olan postür aynı zamanda da duruş olarak tanımlanabilir. Yanlış postür, doğru pozisyon ve nefes desteğini olumsuz etkileyebileceği gibi yanlış nefes kullanımına da yol açabilir. Örneğin yanlış duruş göğüs nefesine neden olabilir ki bu göğüs nefesi şan tekniğinde tamamen yanlıştır. Bu nefes tekniklerinin hepsi Bel Canto sisteminde gelişmiş olup bu sistem birçok nefes egzersizlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bel Canto tekniği dışında, bazı fiziksel ve psikolojik olarak geliştiren nefes çalışmaları da anlatılmıştır. Bunlardan bir tanesi Holandalı Wim Hof çalışmasıdır. Bütün bu çalışmalar, eski Bel Canto tekniğinden geliştirilerek oluşturulmuş farklı nefes uygulamalarıdır. Her opera sanatçısı farklı nefes teknikleri ve çalışmalarını deneyerek kendine en uygun nefes çalışmasını bulabilir. Doğru nefes kullanımı, özellikle opera şarkıcılarının akciğer kapasitesini arttırarak ve gereksiz hava kullanımını azaltarak kontrollü bir şekilde arttırabilir. Bu tezde, şarkı söylerken kullanılan nefes tekniğinin anatomisi ve ses oluşması da ayrıntılı olarak daha anlaşılır olması için, resimler ile birlikte anlatılmıştır. Doğru nefes kullanımı, bir opera sanatçısının sesini ve performans kalitesini arttıran en önemli etkenlerdendir. Bu bağlamda doğru nefes kullanımı ve farklı nefes tekniklerinin yanı sıra yanlış nefes kullanımları ve onları düzeltme yöntemleri de anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the breathing mechanism in opera art and its proper use have been investigated, while the historical development of opera is briefly summarized within the theoretical framework. In this context, the breathing mechanism, its anatomy, and the significance of breathing in opera art are examined. Additionally, breathing techniques, corrections for errors in breathing usage, and various breathing exercises are included in the study, showcasing different breathing practices and applications. The phases of breathing, techniques for utilizing breath, and the importance of breath control during singing are also explained. One of the significant topics discussed in this thesis is resonance and the importance of resonance spaces. Resonance spaces are utilized in conjunction with airflow during singing. Alongside this, another crucial element, posture, must not be overlooked. Posture, which holds great importance during singing, can also be described as alignment. Incorrect posture can negatively impact proper positioning and breath support, leading to improper breathing. For instance, incorrect posture can cause chest breathing, which is entirely incorrect in vocal technique. All these breathing techniques were developed within the Bel Canto system, which has led to the emergence of many breathing exercises. Apart from the Bel Canto technique, some breathing practices that enhance physical and psychological aspects are also discussed. One of these is the Dutch Wim Hof Method. All these practices are different breathing applications developed from the classical Bel Canto technique. Every opera singer can experiment with different breathing techniques and exercises to find the method that suits them best. Proper breathing can significantly enhance an opera singer's lung capacity, minimize unnecessary air usage, and improve control. In this thesis, the anatomy of the breathing technique used while singing and the formation of sound are explained in detail, accompanied by illustrations for better understanding. Proper breathing is one of the most critical factors that enhance an opera singer's voice and performance quality. In this context, proper breathing techniques, various breathing exercises, and methods for correcting improper breathing are also described.