Çoklu zeka kuramına dayalı öğrenme etkinliklerin öğrenci başarısına etkisi:Hücre bölünmeleri
The impact of learning activities based on the multiple intelligence theory on the student success: The cell division
  1. Tez No: 207173
  2. Yazar: NİLGÜN ŞALAP
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MELİKE ÖZER KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın amacı 9. sınıf öğrencilerinin hücre bölünmeleri konusundaki başarılarında çoklu zekâ kuramına dayalı öğrenme etkinliklerinin etkisini araştırmaktır. Ön-test, son-test ve kontrol grup tasarımının kullanıldığı bu deneysel çalışma, Ankara ili Çankaya ilçesi Kılıçarslan Lisesindeki iki sınıf ile gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubunda biyoloji dersleri geleneksel öğretim yöntemlerine dayalı olarak işlenirken, deney grubunda Çoklu Zekâ Kuramına dayanan öğrenme etkinlikleri kullanılmıştır. Çalışmanın başlangıcında, öğrencilerin zekâ alanlarını belirlemek için deney ve kontrol grubundaki öğrencilere Çoklu Zekâ Envanteri uygulanmıştır. Hücre Bölünmeleri Testi kontrol ve deney gruplarına ön test olarak uygulanmıştır. Ön-test sonuçları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ön-test sonuçları çalışmanın başlangıcında kontrol ve deney grupları arasında hücre bölünmeleri konusundaki önbilgiler açısından bir fark olmadığını göstermiştir. Deney grubundaki öğrenciler gelişmiş zekâ alanlarına göre gruplandırılmış ve farklı çoklu zekâ etkinlikleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda deney ve kontrol gruplarına Hücre Bölünmeleri Testi son test olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin analizi SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar hem çoklu zekâ öğretim yaklaşımının uygulandığı deney grubundaki, hem de geleneksel öğretim yaklaşımının uygulandığı kontrol grubundaki öğrencilere ait ön test puan ortalaması ile son test puan ortalaması arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada, deney grubunun son test puan ortalaması ile kontrol grubunun son test puan ortalaması karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, deney grubunun son test puan ortalamasının kontrol grubundan yüksek olduğunu göstermiştir. Bir başka ifadeyle, Çoklu Zekâ Kuramına dayalı öğrenme etkinlikleriyle hücre bölünmeleri konusunu öğrenen deney grubu öğrencileri, kontrol grubundaki öğrencilerden daha başarılıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the impact of learning activities based on the Multiple Intelligence Theory on the success of ninth grade students on the cell divisions subject. An experimental study, in which a pre-test, a post-test and control group design were used, was conducted with two classrooms at Kılıçarslan High School located in Çankaya, Ankara. While biology courses have been taught by using traditional learning methods in the control group, the learning activities based on the Multiple Intelligence Theory were used in the treatment group. At the beginning of the study, the Multiple Intelligence Inventory was administered to the students both in control group and in treatment group to determine intelligence profiles of the students. The Cell Divisions Test was administered to the students in the control and treatment group as a pre-test. The scores from the pre-test were statistically analyzed. The pre-test results showed that, at the beginning of the study, there was no difference between treatment and control groups regarding to students? pre-knowledge on the cell divisions subject. The students in the treatment group were sub-grouped through their developed intelligence dimensions and different multiple intelligence activities were applied. At the end of the study, the Cell Divisions Test was administered to the treatment and control groups as a post-test. Data gathered from this study have been analyzed by using SPSS program (Statistical Package for Social Sciences). Obtained results showed that there was a statistically significant difference between the mean score of students? pre and post tests both in treatment group, which multiple intelligence teaching approach was used, and the control group, which traditional teaching approach was used. In this study, the mean score of the post test for the treatment group was compared with the mean score of the post test in the control group. The results of the study showed that the mean score of the post test in the treatment group was higher than that of the post test in the control group. In other word, treatment-group students, who learned the iv cell divisions subject through learning activities based on the Multiple Intelligence Theory, were more successful than control-group students.