An analysis of the awareness levels of the state school efl teachers on reflective teaching:a case study
Devlet okullarindaki ingilizce öğretmenlerinin yansitmali öğretim konusunda haberdarlik seviyesinin analizi:Durum çalişmasi
- Tez No: 207172
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ABDULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı devlet okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin ?Yansıtmalı Öğretim? hakkındaki haberdarlık seviyelerini, sınıf içi öğretimde bu metodu ve teknikleri uygulamayı tercih edip etmediklerini belirlemektir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; çalışma ile ilgili ön bilgi, konu ile ilgili yayımlanan yayınların konu ile ilgili bölümlerinin aktarımı, metod, data analizi ve yorumlar, sonuç ve önerilerdir. Birinci bölüm çalışma hakkında ön bilgi, çalışmanın problemi, amacı, kapsamı metodunu ve varsayımları içermektedir. İkinci bölüm ilgili alan yazınını içermektedir. Bu bölümde öğretmen adaylarının üniversite yıllarında eğitimlerinde kullandığı düşünülen modeller; ustaçırak modeli, uygulamalı bilim modeli, yansıtmalı model, yansıtmalı öğretim tipleri, yansıtmalı öğretimin tarihçesi, yansıtmalı öğretim uygulama metotları ve teknikleri, yansıtmalı öğretimi kullanmanın faydaları ve zararları sunulmaktadır. Üçüncü bölüm çalışmanın metodunu içermektedir. Araştırmanın metodu hakkında ön bilgi, katılımcılar, uygulamada kullanılan veri toplama araçları, bu araçların uygulama süreci detaylı açıklanmıştır. Dördüncü bölüm çalışma sonucunda elde edilen verilerin analizini ve yorumları içermektedir. Çalışmanın genel bir sonucunu içeren beşinci bölümde, öğretmen eğitimi ve gelişimi arasındaki fark açıklanarak, öğretmen gelişimini sağlama amacı taşıyan öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the awareness levels of the state school EFL teachers on Reflective Teaching and whether they prefer using reflective teaching in their profession or not. The study consists of five chapters. These are introduction to the study, literature review part, the methodology of the study, data analysis and interpretation, conclusion and suggestions. Chapter 1 consists of introduction, the problem, aim and scope of the study, methodology and assumptions. Chapter 2 consists of the literature review section. In this chapter, models of reflective teaching; the background of reflective teaching, the definition of reflective teaching, types of reflection, forms of reflective teaching practice, strengths and pitfalls of reflective teaching are intoduced. Chapter 3 contains the methodology of the study. The introduction to the methodology is introduced in a detailed way.The subjects, materials and procedure of the study are described in the third chapter Chapter 4 contains data analysis, interpretations, result and discussion. Chapter 5 includes the overall conclusion of the study, teacher training and development, and suggestions to improve teacher development are introduced.