1982 anayasasında güvence altına alınan temel hak ve hürriyetlerin 5237 saylı TCK' da düzenlenişi
Implementation of the fundemental rights and freedoms which were guarented under the Turkish Republics 1982 dated constitution, in 5237 numbered Turkish Criminal Act
- Tez No: 207188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kişilerin, ırk, cins, dil vs. herhangi bir ayırım gözetmeksizin sahip oldukları haklarvardır. Bu haklar, kişilere, devlet veya herhangi bir otorite tarafından bahşedilmemiş olup;kişilerin sırf insan oldukları için sahip oldukları, ana rahmine düşmekle kazandıkları,devredilmez, vazgeçilmez temel haklarlardır.Bu hakların en etkin şekilde korunması, devletin görevidir. Devlet, bu hakları,Anayasa'da düzenleyerek ve bu hakların ihlalini cezai müeyyideye bağlayarak korur.Geçmiş dönemlerde bu hakların düzenlenmesini ve güvence altına alınmasında, salt içhukukun yeterli olmadığı görülmüş ve bu hakların uluslar arası sözleşmelerle de güvencealtına alınması yoluna gidilmiştir.Bu tez çalışmasında, önce Temel Hak ve Hürriyetler kavramı; daha sonra 1982Anayasası'nda güvence altına alınan Temel Hak ve Hürriyetleri ihlal eden fiillerin, cezahukukunun temel kaynağı olan ve 01.04.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk CezaKanunu'nda, hangi suçları oluşturdukları ve bu suçlarlarla korunan hukuki yararın ne olduğuanlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The people have some rights which are indiscriminated like race, sex and language.These rights didn?t given to them from a government or discipline; these rights given themonly by their humanity; they got them when they fallen to the venter. So these rights don?talienated and abandoned.The care of these rights effectively is duty of the government. The governmentarranges these rights and guard their infringes by the punishments.At the past, the civil law seen that it couldn?t sufficient for the arrange of these rightsand guarantee; so by international engagements these rights approvabled.In this study of thesis, first; the Concept of Main Rights and Freedom; after that, theactions that infringe the Main Rights and Freedom in Constitution of 1982, also the mainsource of the punishment law that effected at 01.04.2005 as a Turkish Punishment Law andthe legal entity of these crimes will be explained.