Sarıkamış harekatı'nın toplumsal bellekteki izdüşümleri
Collective memory projections of sarikamiş operation
- Tez No: 207189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Sarıkamış Harekâtı, Connerton'un ve Assmann'ın bellek görüşleri açısından ele alınmıştır. Sözlü tarih yöntemi bu çalışmada yol gösterici olmuş, Vansına'nın göz şahtliği hakkındaki ifadelerinden yararlanılmıştır. Kars, Sarıkamış ve Selim'de gerçeleştirilen saha çalışmalarında ?kimin bilgisi? ve ?kimin belleği? gibi sorunlarla karşılaşılmıştır. Sarıkamış Harekâtı'nın toplumsal belleğe yansımasının her gruba, her gelişmeye ve her zamana bağlı olarak değiştiği; bu değişimin unutma doğrultusunda değil hatırlama doğrultusunda olduğu tespit edilmiş; bu hatırlamayı sağlayan etkenler tezde açıklığa kavuşturulmuştur. Araştırma sırasında tarihin folklorlaşması ile karşılaşılmış, buna benzer durumlar bilimsel veriler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sarıkamış Operation was investigated by taking into consideration the memory opinions of Connerton and Assmann. Oral history method was guiding in this study and the statements of Vansına regarding being an eye witness were utilized. In the filed studies held in Kars, Sarıkamış and Selim, problems like ?whose information? and ?whose memory? were faced. It has been figured out that the reflection of Sarıkamış Operation on social memory depends on every group, development and time and that this development is not directed towards forgetting but towards remembering. The factors that cause this remembering were examined in the thesis. During the research, the issue of history being turned into folklore was observed and such cases were argued in the light of scientific data.