Ulus inşasında zorunlu göç unsuru: Tek parti dönemi (1923-1945) iskan kanunları
Forced emigration element in the nation building process: Single party era (1923-1945) law of settlement
  1. Tez No: 207195
  2. Yazar: HAYRİYE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: UZM. TÜREL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Ulus İnşasında Zorunlu Göç Unsuru: Tek Parti Dönemi (1923-1945) İskan Kanunları? isimli tez çalışmasında, devlet inşasını tamamlamış Türkiye Cumhuriyeti'nin, ulus inşasının neden, nasıl, ne zaman, nerede ve kimler tarafından gerçekleştirildiği incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nde ulusun nasıl oluşturulduğu öncesinde Osmanlı İmparatorluğunda iskanın ne maksatla gerçekleştirildiğine değinmek gerekmiştir. Buna göre; Osmanlı İmparatorluğunda iskan, bir ulus inşa etmekten ya da etnik unsurları birbiri ile kaynaştırmaktan öte, toprağın verimli kılınmasına ve devlet için gelir kaynağı haline getirilmesine yönelik olarak bir ?şenlendirme? eylemdir. Türkiye Cumhuriyeti'nde ulus inşasının ilk aşaması olarak, devletin kurucu belgesi Lausanne Antlaşması temel alınmış ve antlaşma kapsamında imzalanan 1923 tarihli Türk-Yunan Halklarının Mübadelesi Protokolü ile hem Türkiye'nin hem de Yunanistan'ın homojen ulus yaratma amacını taşıdığı vurgulanmıştır. Her iki devlet için de ?ulus? ta bulunması gereken yegane kriter aynı dinden olma ölçütü olmuştur. Türk-Yunan halklarının mübadelesine ilişkin sözleşme ve protokol kapsamında aralarında ana dili Türkçe olan Hıristiyan Kapadokya Rumları ve ana dili Rumca olan Giritli Müslümanların da yer aldığı yaklaşık 2 milyon kişi zorunlu göçe maruz kalmıştır. Ulus inşasının ikinci aşamasında 1934 tarihli İskan Kanunu incelenmiş. Kanuna göre; ulus olma kriterine aynı dinden olmanın yanı sıra aynı kültürden olan kriteri de eklenmiştir. Aynı kültürden olmanın en belirgin Türkçe konuşmak olmuş ve hakim kültür de Türk kültürü olarak tanımlanmıştır. 165 Türk kültüründen olmalarına rağmen zamanla bu özelliklerini kaybeden ve Kürtleştikleri iddia edilen kitlelerin, mevcut yönetimin idari alanda gerçekleştirdiği ıslahatlara karşı ayaklanması sonucunda yönetici elit, isyan bölgelerine yönelik olarak kalıcı önlemler alma arayışına girmiş ve 1934 tarihli İskan Kanunu'nu çıkarmıştır. Kanun uyarınca Türk kültürünün hakim olduğu halkın ülkenin Doğu bölgelerine, Türk kültürüne sahip olmayan halkın da ülkenin Batı bölgelerine zorunlu göçü öngörülmüştür. Hem Türk ve Yunan halklarının mübadelesi hem de 1934 tarihli İskan Kanunu vasıtasıyla ulus inşa edilmeye çalışılmış, bu aşamada Müslüman ve Türk kültürüne mensup ulusun ortaya çıkarılmasında kullanılan araçlardan biri de zorunlu göç unsuru olmuştur
Özet (Çeviri)
The dissertation named ?Forced Emigration Element In The Nation Building Process: Single Party Era (1923-1945) Law of Settlement? analyses the question of ?By whom, why, how, when and where the nation building has been realized in the Republic of Turkey which had already accomplished the state building process?? Before analyzing how the nation was established in the Republic of Turkey it is necessary to deal with aim of the settlement project. In this regard, settlement aimed at efficient utilization of the land in order to use it as a source of income for the government rather than nation building or merging the ethnic elements with each other. The Lausanne Treaty was the fundamental and initial phase of nation building in the Republic of Turkey and in this regard the 1923 Protocol on the Population Exchange of Turkish-Greek People emphasized that both Turkey and Greece had the objective of creating a homogeneous nation. The sole criteria for both nations were to have a common religion. Through the execution of the treaty around 2 million people were exposed to forced emigration sending the Turkish speaking Christian Greeks of Kapadokia to Greece and Greek speaking Muslims of Crete to Turkey. In the second phase of the nation building the Law of Settlement was analyzed. Through the settlement law to share the same culture was also included as criteria along with the common religion element. 167 As a result of reactive rebellions by masses that allegedly became gradually Kurdish by passage of time despite once they were from the Turkish culture, against the reforms of existing administration, the ruling elite enacted the Law of Settlement dated 1934 in search for a durable precautions. This law foresaw the forced emigration of people who possess Turkish culture to the east part of the country and those who do not to the west part vice versa. Through the population exchange of Turkish and Greek people as well as 1934 Law of Settlement nation building was aimed and forced emigration appeared as a tool to create a Muslim nation with Turkish culture