Bilgi edinme değerlendirme kurulu kararları ışığında bilgi edinme hakkı
Appraisal board on access to government?held information
- Tez No: 207194
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bilgi edinme hakkı, günümüzde demokrasinin ve hukukun üstünlügünün gereklerinden sayılmakta ve bu hakkın yönetimde demokrasinin saglanmasında önemli bir islev gördügü kabul edilmektedir. Bu çalısmada, Bilgi Edinme Degerlendirme Kurulu'nun bilgi edinme hakkına verdigi anlam ve nitelik incelenmistir. Bilgi Edinme Degerlendirme Kurulu verdigi kararlar ile uyusmazlıkların giderilmesini saglarken aynı zamanda uygulama birligini de saglamaktadır. Bu nedenle, Bilgi Edinme Degerlendirme Kurulu'nun bilgi edinme hakkına verdigi anlam ve nitelik, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ile amaçlanan demokratik ve seffaf bir yönetimin gerçeklestirilmesinde önemlidir Bilgi Edinme Degerlendirme Kurulu kararlarının bilimsel bir incelemeden geçirilmesiyle varılacak sonuçların Kurul'un belirtilen niteligine önemli yararlar saglayacagı degerlendirilmistir. Bu nedenle tez çalısması ile, demokratik ve seffaf bir yönetimin gerçeklestirilmesinde olumlu bir katkının saglanması amaçlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Today, freedom of information is considered as a requirement of Rule of Law and democracy, also is accepted to fulfill an important function in realizing democratic administration. In this thesis, the meaning and qualification which Appraisal Board on Access to Government?Held Information gave to the freedom of information were studied. This subject was investigated within the context of decisions of the Appraisal Board. While resolving the disputes over the use of freedom of information, the Appraisal Board, with decisions setting a precedent for future disputes, also fulfills a function of compelling the public authorities to be more careful about freedom of information. For this reason, the meaning and qualification which Appraisal Board on Access to Government- Held Information gave to the freedom of Information is important to realize democratic and transparent administration which the Act of Freedom of Information (Act.No.:4982) aimed at. It is presumed that the results which will be reached at after the legal analysis of the decisions of the Appraisal Board will provide a hypothetical effect on the decisions and above-mentioned qualities of the Board. Owing to this reason, with this thesis, it is aimed at providing a positive contribution towards the realization of democratic and transparent administration.