İklimlendirme deney tesisatının bilgisayar destekli aç-kapa yöntemiyle kontrolu
- Tez No: 20720
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki imlendirme amacıyla oluşturulmuş bir deney tesisatının bilqisayar destekli aç-kapa yöntemiyle konfor bölgesi sınırları içersinde kontrolü incelenmiştir. iklimlendirme prosesi olarak Teknik Eğitim Fakültesi Enerji Laboratuarında yapılmış olan oda tipi bir deney tesisatı kullanılmıştır. Bu çalışmada tesisatın bilgisayarla kontrolü için gerekli donanımı ve yazılımın gerçekleştirilmiştir. Tasarım yapılırken önce konuya otomatik kontrol açısından bakılmıştır. Prosesin yapısı ve özellikleri göz önüne alınarak aç- kapa kontrol türü kullanılmıştır. İstenirse tesisatı diğer kontrol türleri kolaylıkla adapte edilebilir. Birinci bölümde bilgisayarla kontrolün amacı ve faydaları belirtilmiştir. ikinci bölümde ikiimlendirmenin tanımı kullanım alanları, konfor bölgesi iklimlendirme ile ilgili terimler, oluşturulan bilgisayarlı proses kontrolün genel olarak tanıtımı anlatılacak tır. üçüncü bölümde proses ve proses kontrol sistemlerinin yapısı, ve çeşitleri üzerinde durularak kontrol sistemlerinin yapısı, v#"' çeşitleri üzerinde durularak kontrol sistemlerindan istenen özellikler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde iklimlendirme tesisatının çalışma prensibi ve tesisatı oluşturan birimler bütün özellikleriyle anlatılmıştır. Beşinci bölümde iklimlendirme tesisatının kontrol yazılımı açıklanmıştır. Altıncı bölümde yapılan deneyler ve deney sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the control of an air-conditioning equipment installation within the corn-fort region boundries with computer- based on~off method is investigated» As -for the air-condition process, a room-type equipment instal 1 lat ion made in the Energy Laboration of the Faculty of Technical Education has been used. In this study the hardware and software for the computer control of the installation have been real i zed. During the desing stage, first the subject has been taken in rescpect to automatic control» Considering (the structure) and characteristics of the process, on-off control method has been used» Other control methods can easly be adapted to the installation, if desired. In the first part, the purpose and advantages of the control with a computer have been stated» In the second part, definition of the air-conditioning, areas where it is used, terms concerning the air-conditioning and general introductions of the process control with computer, have been explained» In the third part, dwelling on the process; structure and types of the process control systems, the characteristic expected from control systems have been explained. In the fourth part, the function principle of the process and with all the units composing the process have been explained wi'th all their characteristics. In the fifth part, the control software has been explained. In the sixth part, the application results concerning the process have been explained. i j.