Uluslararası insan kaynakları yönetimi; Yönelim, felsefe ve uygulamalar bakımından karşılaştırmalı bir inceleme
International human resource management; A comparative analysis in point of tendency, philosophy and practices
  1. Tez No: 207211
  2. Yazar: BERİL BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tez çalışmasının amacı insan kaynakları yönetimi felsefesi ve uygulamaları açısından ülkeler arasındaki farklılaşmaları belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda literatür taraması yapılmış ve öncelikli olarak insan kaynakları yönetimi kavramı anlatılmış, daha sonra insan kaynakları yönetim modelleri hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak da dünya ekonomisinde öneme sahip seçili ülkeler ekonomi, kültür, iş sistemi ve insan kaynakları yönetimi uygulamaları bakımından incelenmiştir.Yapılan literatür taraması sonucu A.B.D. , Avustralya ve İngiltere'nin bireysel insan kaynakları yönetimi uygulamalarının ve hard/normatif/kuralcı modelin kullanıldığı ülkeler olduğu görülmüştür. Japonya, Rusya, Çin, Singapur'da ise geleneksel sistemler değişse dahi, soft/ılımlı/kuralcı olmayan insan kaynakları modelinin etkili olduğu anlaşılmıştır. Güney Kore'nin geleneksel sistemini terk edip Amerikan sistemini model alarak bireyselleştiği; ancak yine de modelin Asya kültürel değerleri etkisiyle tamamen katı hale gelmediği sonucuna ulaşılmıştır. Hong Kong'un ise halihazırda geleneksel Çin etkisinde olan sistemini değiştirerek İngiliz ve Amerikan sisteminden etkilenen bir model oluşturma çabası içinde olduğu görülmüştür. Avrupa ülkelerinden Almanya ve Fransa'da insan kaynakları yönetiminde yasal düzenlemelerin ve devlet müdahalelerinin etkili olduğu anlaşılmıştır. Amerikan sisteminin etkisinin hissedildiği Filipinler'in batılı uygulamaları ve kendi uygulamalarını harmanlayarak kendine özgü bir insan kaynakları modeli oluşturduğu, Malezya'nın ise İslami değerler ve Asya değerlerini harmanlayan ve çok uluslu kültürüne cevap verebilecek bir sistem oluşturma çabası içinde olduğu görülmüştür. Hindistan'ın ise geleneksel kast sistemi felsefesine uygun geliştirdiği bir insan kaynakları sisteminin olduğu anlaşılmıştır.Tez çalışmasının sonunda bütün ülkelerin yaşanan küreselleşme ve yeniden yapılanma süreci sebebiyle geleneksel insan kaynakları uygulamalarını yeniden gözden geçirdiği ve yeni sistemler oluşturduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında incelenen ülkelerdeki insan kaynakları sistemlerin özellikle ücret, esnek istihdam anlaşmaları, insan kaynakları eğitimi ve gelişimi konularında benzeşme göstermeye başladığı ortaya çıkarken; ülkelerin tamamen benzeşme göstermeme nedeninin ise ülkelerin kültürel değerleri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the differences of some countries in point of human resource management philosophy and practices. Literature research was done in order to achieve this aim. First HRM concept was explained, and then information about HRM models was given. Lastly, selected countries, which are important in world economy, are examined in topic economy, culture, work system and HRM practices.According to the study; U.S.A., Australia and Great Britain use individual HRM practices and their HRM model is hard/normative. Despite traditional systems are changing; Japan, Russia, China and Singapore use soft/not normative HRM models. South Korea took American HRM system as model and became individual, but it?s model is not completely normative because of Asian culturel values. Hong Kong strains for changing the traditional Chinese system and creating a model which have influences from American and English system. In Germany and France, legal arrangements and state interferences are effective in HRM practices. American impressed country Phillippines, created a HRM model which is a mixture of West and it?s own practices. Malaysia strains for creating a HRM model which unites Islamic values and Asian values and responds the multi-cultural nation. In India, there is a HRM model that is appropriate for traditional caste philosophy.In the last part of the study; it was understood that, all countries in this study revised their HRM practices and created new HRM systems because of globalization and reorganization processes. And also there is a convergence in HRM systems; especially in compensation, flexible employment contracts, HR training and HR development. The reason for not completely convergence is the cultural values of the countries.