Türk yabancılar hukukunda yabancıların turizm sektöründeki faaliyetleri
Foreigners? activities in tourism sector under Turkish foreigners law
  1. Tez No: 207210
  2. Yazar: İLKSEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZETYÜKSEL, İlksen. Türk Yabancılar Hukukunda Yabancıların Turizm Sektöründeki Faaliyetleri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2007.Türk Yabancılar Hukukunda Yabancıların Turizm Sektöründeki Faaliyetleri konusu incelenirken üzerinde durulan, Turizmi Teşvik Kanununa göre yabancı uyruklu gerçek veya tüzel kişiler, Türk uyruklu gerçek veya tüzel kişilerle ortaklık şartı aranmaksızın, Türkiye'de turizm işletmesi sahibi olabilmektedir. Turizm işletmeleri ise tüm teşvik, istisna, muafiyet ve haklardan yerli-yabancı ayırımı yapılmaksızın yararlanmaktadır. Örneğin teşvikler kapsamında, yabancı turizm işletmelerine de taşınmaz mal tahsis edilebilmektedir. Ayrıca yerli veya yabancı turizm işletmelerinde yabancı personel çalıştırılması imkanı da sağlanmıştır. Kanun, deniz turizmi konusunda da yabancılar için oldukça elverişli hükümler içermektedir.Türkiye'de turizm yatırımı ve/veya işletmeciliği yapmak ya da bir turizm işletmesinde çalışmak isteyen yabancıların, öncelikle Türkiye'de genel hükümler dahilinde ikamet hakkına sahip olması gerekmektedir. Belgeli turizm işletmelerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilen izinle yabancı uzman personel ve sanatkarlar çalıştırılabilir. Bu yabancılara çalışma izinleri genel hükümlere göre verilecektir. Turizmi Teşvik Kanununda“Deniz Turizmi”başlığı altında düzenlenen hükümler, Kabotaj Kanununa istisna teşkil etmekte ve yabancılara elverişli imkanlar sağlamaktadır. Turizm mevzuatının yabancı turizm yatırımcılarına sağladığı en önemli kolaylık, taşınmaz mal tahsisi konusunda getirilmiştir. Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinde ve turizm merkezlerindeki taşınmaz malların iktisabı, Tapu Kanununda yer alan yabancı uyruklularla ilgili tahditlerden Bakanlar Kurulu Kararı ile istisna edilebilmektedir. Turizm mevzuatında, Türk turizm sektöründe faaliyette bulunan yabancılarla vatandaşlar arasında herhangi bir ayırım gözetilmediği gibi turizmin sektörünün gelişimi amacıyla yabancılar için önemli istisnaların sağlandığı görülmektedir.Anahtar Sözcükler1.Yabancılar2.Turizm Yatırımları3.Yabancıların Çalışması4.Deniz Turizmi5.Taşınmaz Tahsisi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYüksel, İlksen. Foreigners' Activities In Tourism Sector Under Turkish Foreigners Law, Master Thesis, Ankara, 2007.According to The Law Encouraging Tourism that has been deliberated when scrutinizing aliens' activities in tourism sector under Turkish Foreigners Law, real or legal foreign persons may have tourism enterprises without regarding a partnership condition with Turkish real or legal persons. Tourism enterprises enjoy all encouragement, exceptions, dispersions and rights without domestic-foreign discrimination. For example, in the scope of encouragement, immovable goods may be allocated to also foreign enterprises. In addition, foreign personnel employment opportunity in domestic and foreign enterprises has also been provided. The Law also includes considerably eligible provisions for foreigners in maritime tourism subject.Foreigners who wants to make tourism investment and/or entrepreneurship or work in a tourism enterprise in Turkey, first of all, shall have a domicile right under general provisions. In certificated tourism enterprises, foreign expert personnel and artists may be employed with the permission of Working and Social Security Ministry. Working permissions shall be given to these foreigners according to general provisions. The provisions laid under the topic of“Maritime Tourism”in Tourism Encouragement Act constitute and exemption from Coast Trading Act and provide eligible opportunities to foreigners. The most important convenience that tourism legislation finished to foreign tourism investors has been provided about immovable good allocation. Acquisition of immovable goods that are in culture and tourism protection and development areas may be exempted from the restrictions related with foreigners in Title Deed Act with a Council of Ministers' Decision. It has been understood that, in tourism legislation, as no discrimination made between foreigners and citizens, but important exemptions were provided with a view to development of tourism.Key Words1.Foreigners2.Tourism Investments3.Working of Foreigners4.Maritime Tourism5.Immovable AllocationABSTRACTYüksel, İlksen. Foreigners' Activities In Tourism Sector Under Turkish Foreigners Law, Master Thesis, Ankara, 2007.According to The Law Encouraging Tourism that has been deliberated when scrutinizing aliens' activities in tourism sector under Turkish Foreigners Law, real or legal foreign persons may have tourism enterprises without regarding a partnership condition with Turkish real or legal persons. Tourism enterprises enjoy all encouragement, exceptions, dispersions and rights without domestic-foreign discrimination. For example, in the scope of encouragement, immovable goods may be allocated to also foreign enterprises. In addition, foreign personnel employment opportunity in domestic and foreign enterprises has also been provided. The Law also includes considerably eligible provisions for foreigners in maritime tourism subject.Foreigners who wants to make tourism investment and/or entrepreneurship or work in a tourism enterprise in Turkey, first of all, shall have a domicile right under general provisions. In certificated tourism enterprises, foreign expert personnel and artists may be employed with the permission of Working and Social Security Ministry. Working permissions shall be given to these foreigners according to general provisions. The provisions laid under the topic of“Maritime Tourism”in Tourism Encouragement Act constitute and exemption from Coast Trading Act and provide eligible opportunities to foreigners. The most important convenience that tourism legislation finished to foreign tourism investors has been provided about immovable good allocation. Acquisition of immovable goods that are in culture and tourism protection and development areas may be exempted from the restrictions related with foreigners in Title Deed Act with a Council of Ministers' Decision. It has been understood that, in tourism legislation, as no discrimination made between foreigners and citizens, but important exemptions were provided with a view to development of tourism.Key Words1.Foreigners2.Tourism Investments3.Working of Foreigners4.Maritime Tourism5.Immovable AllocationABSTRACTYüksel, İlksen. Foreigners' Activities In Tourism Sector Under Turkish Foreigners Law, Master Thesis, Ankara, 2007.According to The Law Encouraging Tourism that has been deliberated when scrutinizing aliens' activities in tourism sector under Turkish Foreigners Law, real or legal foreign persons may have tourism enterprises without regarding a partnership condition with Turkish real or legal persons. Tourism enterprises enjoy all encouragement, exceptions, dispersions and rights without domestic-foreign discrimination. For example, in the scope of encouragement, immovable goods may be allocated to also foreign enterprises. In addition, foreign personnel employment opportunity in domestic and foreign enterprises has also been provided. The Law also includes considerably eligible provisions for foreigners in maritime tourism subject.Foreigners who wants to make tourism investment and/or entrepreneurship or work in a tourism enterprise in Turkey, first of all, shall have a domicile right under general provisions. In certificated tourism enterprises, foreign expert personnel and artists may be employed with the permission of Working and Social Security Ministry. Working permissions shall be given to these foreigners according to general provisions. The provisions laid under the topic of“Maritime Tourism”in Tourism Encouragement Act constitute and exemption from Coast Trading Act and provide eligible opportunities to foreigners. The most important convenience that tourism legislation finished to foreign tourism investors has been provided about immovable good allocation. Acquisition of immovable goods that are in culture and tourism protection and development areas may be exempted from the restrictions related with foreigners in Title Deed Act with a Council of Ministers' Decision. It has been understood that, in tourism legislation, as no discrimination made between foreigners and citizens, but important exemptions were provided with a view to development of tourism.Key Words1.Foreigners2.Tourism Investments3.Working of Foreigners4.Maritime Tourism5.Immovable AllocationABSTRACTYüksel, İlksen. Foreigners' Activities In Tourism Sector Under Turkish Foreigners Law, Master Thesis, Ankara, 2007.According to The Law Encouraging Tourism that has been deliberated when scrutinizing aliens' activities in tourism sector under Turkish Foreigners Law, real or legal foreign persons may have tourism enterprises without regarding a partnership condition with Turkish real or legal persons. Tourism enterprises enjoy all encouragement, exceptions, dispersions and rights without domestic-foreign discrimination. For example, in the scope of encouragement, immovable goods may be allocated to also foreign enterprises. In addition, foreign personnel employment opportunity in domestic and foreign enterprises has also been provided. The Law also includes considerably eligible provisions for foreigners in maritime tourism subject.Foreigners who wants to make tourism investment and/or entrepreneurship or work in a tourism enterprise in Turkey, first of all, shall have a domicile right under general provisions. In certificated tourism enterprises, foreign expert personnel and artists may be employed with the permission of Working and Social Security Ministry. Working permissions shall be given to these foreigners according to general provisions. The provisions laid under the topic of“Maritime Tourism”in Tourism Encouragement Act constitute and exemption from Coast Trading Act and provide eligible opportunities to foreigners. The most important convenience that tourism legislation finished to foreign tourism investors has been provided about immovable good allocation. Acquisition of immovable goods that are in culture and tourism protection and development areas may be exempted from the restrictions related with foreigners in Title Deed Act with a Council of Ministers' Decision. It has been understood that, in tourism legislation, as no discrimination made between foreigners and citizens, but important exemptions were provided with a view to development of tourism.Key Words1.Foreigners2.Tourism Investments3.Working of Foreigners4.Maritime Tourism5.Immovable Allocation