Laiklik açısından Demokrat Parti dönemi milli eğitim politikaları
Democrat Party term's national educational politics according to laicism
  1. Tez No: 207226
  2. Yazar: MURAT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalısmada 1950?1960 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne hükümet eden Adnan Menderes basbakanlıgındaki Demokrat Parti hükümetlerinin egitim politikalarının ve uygulamalarının laiklik açısından elestirel bir degerlendirilmesi yapılmaya çalısılmıstır. 7 Ocak 1946'da resmen kurulan Demokrat Parti, kurulus amacını ?Türkiye Cumhuriyeti'nde demokrasimizin genis ve ileri bir anlayısla gerçeklesmesine ve umumi siyasetin demokratik bir görüs ve zihniyetiyle yürütülmesine hizmet? olarak ifade etmis ve 14 Mayıs 1950 tarihinde de iktidarı devralmıstır. 1950?1960 yılları arasındaki 10 yıllık süreçte bes kabine kurulmus ve bu kabinelerin tamamına Adnan Menderes basbakanlık etmistir. DP hükümetlerinin slam'a önceki döneme oranla daha hosgörülü yaklastıkları gözlenmektedir. Bu yaklasımın dısa vurumu, ezanın Türkçeden tekrar Arapçaya çevrilmesi, devlet radyosundan dini içerikli programların yayınlanması, mam-Hatip kurslarının düzenli mam-Hatip okullarına dönüstürülmesi, din egitiminin önce ilkokul, sonra ortaokul programlarına konulması gibi olaylarda görülmektedir. Ancak diger alanlarda oldugu gibi egitim alanındaki uygulamalarıyla da toplumsal gerginligin bas aktörü olan Demokrat Parti, 27 Mayıs 1960'da yapılan bir askeri darbe ile düsürülmüs ve önemli liderleri idam edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to do a critical evaluation of the cabinet from the laisizm point of view of Democrat Party under the prime ministry of Adnan Menderes during the period of 1950?1960. Established legally at 7th January 1946, Democrat Party declared its foundational purpose as ?to serve for the democracy to become broader and advanced and for the general politics to be enforced with democratic idea and mind?, and the party inherited the Republican People?s Party mantle. Adnan Menderes lead all 5 cabinets as prime minister in a 10 year period between 1950 and 1960. It is observed that the Democrat Party approached to Islam much more tolerant than the previous cabinets. The expression of this approach could be recognized by looking the implementations of the Democrat Party Governments such as convertion of the Moslem call to prayer from Turkish to Arabic, broadcast of religious programme in the State Radio Station, convertion of the courses of imam-hatip into the vocational religious high school, implementation of compulsory religious instruction in the primary school. However, the Democrat Party, which became the most preminent actor of the social strain because of its exections not only in educational field but also the other fields, was overthrown by the military coup done in 27th of May 1960. And, the important figures of the party were swinged.