Anonim şirketlerde genel kurul kararları, kararların alınması ve etkileri
General shareholder's meeting decisions in joint stock companies, the process of decision making and the effects of the decisions
- Tez No: 207227
- Danışmanlar: PROF.DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Genel kurul, anonim şirketin vazgeçilmez zorunlu bir organıdır. Anonim şirket, tüm ortakların katılma haklarının olduğu genel kurul tarafından alınan kararlar ile yönetilir. Şirketin iradesi genel kurulda oluşur. Genel kurul anonim şirketin hak ve borçlarının sahibi olmayıp onun organı sıfatı ile hareket etmeye yetkilidir. Genel kurul, her pay sahibinin aslen veya bir temsilci aracılığıyla katılabildiği tek organdır. Genel kurulda pay sahipleri gündem maddeleri hakkında görüş açıklar ve oy kullanarak genel kurul yetkisindeki kararları alırlar. Anonim şirketlerde genel kurul kararını; ?usulüne göre verilmiş bir teklif hakkında, genel kurulda yapılan oylama sonucunda meydana gelen ve esas itibari ile iç ilişkide ve istisnaen dışarıya karşı hukukî bir sonuç sağlanması amacına yöneltilmiş ortaklık irade beyanı? olarak tanımlayabiliriz. Genel kurul kararının niteliğini de hukukî işlem olarak belirlemekle birlikte, genel olarak çok taraflı hukuk işlemi olduğu kabul edilmektedir. Kararın oluşması anında birden çok kişinin iradeleri ortaya çıkması nedeniyle, genel kurul kararı çok taraflı bir hukukî işlemdir. Genel kurul kararlarının niteliği olarak tespit edilen hukukî işlem niteliğinin bir sonucu olarak, genel kurul kararlarının; TTK'da anonim şirket genel kurulları için öngörülen usül ve şekil şartlarının yanı sıra, hukukî işlemlerin ve hatta daha özelde, çok taraflı hukukî işlemlerin geçerlilik koşullarına da uygun olarak alınması gerektiği ifade edilebilir. TTK anonim şirket genel kurul kararları ile ilgili hükümsüzlük halleri için yalnızca iptal edilebilirliği düzenlenmekle beraber, baştan itibaren geçersiz olan yani yok hükmünde olan, daha net bir anlatımla baştan itibaren hukuk âleminde muteber bir şekilde doğmamış, kanunun emredici şekil esaslarına aykırı olarak ölü doğmuş genel kurul kararlarının için yokluk müeyyidesi söz konusu olacaktır.
Özet (Çeviri)
General shareholder?s meeting is a very important indispensable organ of the joint stock company. Joint Stock Company is managed by the decisions taken at the general shareholder? meeting, in which every shareholder has the right for accession. Company?s decree is formed at the general shareholder?s meeting. General shareholder?s meeting is subject to company?s rights and obligations while it is authorized to act on its behalf with the company?s name. General shareholder?s meeting is the only organ in which every shareholder is represented by himself or with a representative. In general shareholder?s meeting, shareholders express views on the agenda and make authorized meeting decisions. The general shareholder?s meeting?s rule in joint stock companies can be defined as ?shareholder?s decree declaration of an offer given in ordinary, which occurs in voting taking place at the general shareholder?s meeting, directed towards defining a legal conclusion on mainly internal relations sometimes at external relations?. While the general shareholder meeting?s decision is legal in attribute, it is generally accepted to be a multilateral legal act. Due to the fact that decree of more than one person is present in the process of decision formation, general shareholder meeting?s decision is a multilateral legal act. It can be stated that, as a result of the fact that general shareholder meeting?s decision has a legal attribute, these decisions should be consistent with defined procedures in TTK (Turkish Commercial Law) and also by multilateral legal act conditions. While TTK (Turkish Commercial Law) has only defined the voidability of invalidity aspect of general shareholder meeting decisions, the decisions not occurring in legal world as binding and are contradictory to imperious nature of the law, absence sanction will prevail.