Savunma sanayinin dış politika üzerindeki etkisi ve Türkiye örneği
The effect of defence industry on foreign policy and case study: Turkey
  1. Tez No: 207225
  2. Yazar: FETHİ ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURCU BOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Silah en hızlı yayılan ekonomik maldır. Ancak silahların el değiştirmesinde ekonomik nedenlerden çok politik etkenler daha büyük rol oynamaktadır. İki kutuplu dünya düzeninin hâkim olduğu Soğuk Savaş döneminde savunma pazarında keskin paylaşımlar vardı. Az sayıdaki silah üreticisi bütün dünyaya silah sağlıyordu. Bu tekelci konumlarını muhafaza etmeye çalışan savunma sanayii gelişmiş ülkeler, silah transferlerini de kendi politik çıkarları doğrultusunda kullanıyorlardı. Soğuk savaşın sona ermesiyle savunma pazarında büyük daralmalar meydana geldi. Mevcut savunma sanayii altyapısını muhafaza etmeyi amaçlayan gelişmiş ülkeler, çeşitli tedbirlerle savunma sanayii firmalarını desteklediler ve birleşerek büyümelerini sağladılar. Bununla birlikte, savunma sanayii firmalarının baskısı ve silah pazar paylarını arttırma isteği nedeniyle, silah satış politikalarını ve teknoloji transferi konusundaki korumacı tutumlarını terk etmek ya da en azından yumuşatmak zorunda kaldılar. Çünkü savunma sanayii gelişmiş ülkelerde ekonomiye en fazla katkı sağlayan sektörlerin başında gelmektedir ve oldukça büyük istihdam seviyesine sahiptir. Daralan savunma pazarı ile silah alıcısı konumunda olan ülkeler, kendi savunma sanayilerini oluşturmada ve dış politika hedeflerine ulaşmak amacıyla faydalanmışlardır. Türkiye 1975 yılında ABD'nin, 1990'lı yıllarda da hem ABD hem de Avrupa ülkelerinin örtülü silah ambargolarına maruz kalmıştır. 1975 ABD silah ambargosu Türkiye'nin savunma sanayii alt yapısı ve başka tedarik kaynağı olmadığı için etkili olmuştur. 1990'lı yıllarda ise silah alım yelpazesini genişleterek başta İsrail olmak üzere ABD dışındaki birçok ülke ile savunma sanayii alanında işbirliğine gitmiştir. 150 Önümüzdeki 20-25 yıl içinde 150 milyar ABD dolarlık savunma harcaması yapmayı planlayan Türkiye, kendi savunma sanayisini oluşturarak bu miktarın büyük oranının ülke içerisinde kalmasını hedeflemektedir. Bu kapsamda çıkılan savunma ihalelerinde azami teknoloji transferi ile yurt içinde ortak üretim hedeflemektedir. Ayrıca Türkiye AB adaylık süreci ve AGSK görüşmelerinde bu ihaleler politik bir koz olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weapons are the fastest growing economic assets. However, political rather than economical reasons play a bigger role in the distribution of weapons. During the cold war, there were clear markets shares in the defense market because few manufacturers were selling weapons to the entire world. Developed countries with such manufacturing bases used their weapons technologies for their political gains as well. With the end of the cold war, the defense market shrank noticably. In order to maintain their existing know-how and capacities, the developed countries began to support and subsidize their defense firms. As a result of the pressure from the defense firms, the developed countries had to soften their protectionist policies regarding weapons sale and technology transfers. Another key factor for the change was the fact that the defense firms in developed countries make a significant contribution to the economy and employ a significant number of people. With the shrinking defense market, the buyers of weapon systems had to establish their own national defense industries. For example, Turkey experienced weapons ambargo from USA in 1975 and from USA/Europe in 1990s. The USA ambargo in 1975 was effective because Turkey did not have the foundation for an independent defense industry. In the 1990s, Turkey was able to broaden its relationships outside of USA to include Israel and other countries. In order to keep a significant portion of the $150 billion defense budget for the next 20-25 years within the country, Turkey is establishing a comprehensive domestic defense industry. For this reason, all defense projects and contracts aim to achieve significant technology transfer and domestic manufacturing.