Osmanlı'nın son döneminde kamuoyunun Afganistan hakkındaki bilgi kaynaklarının tahlili
The analysis of information resources about Afghanistan, in the public opinion of the Ottoman Empire last period.
  1. Tez No: 207237
  2. Yazar: HASAN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Archive, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Osmanlı Devleti'nin son yıllarında Afganistan üzerine çeşitli eserler yazılmış, gazetelerde haberler yer almış, pek çok makale kaleme alınmıştır. Bunların özellikle ikinci meşrutiyet döneminde yoğunlaştığı görülmüştür. Osmanlı'nın son dönemindeki eserler ve yazılar ayrı ayrı incelendiği gibi, Osmanlı Devleti ? Afganistan münasebetleri, Osmanlı kamuoyunun Afganistan ilgisi, bu ilginin nedenleri, ilgi alanları ve iki ülke arasındaki ilişkinin diğer milletler üzerine etkileri bu eserler ve yazılar temel alınarak ayrıca incelenmiştir. Afganistan hakkında genel bilgiler, Afganistan'a duyulan muhabbet hissi, Afganistan'ın hilafete olan bağlılığı, Afganistan'daki kanun ve düzenlemeler, terakkiyat, kabileler arasındaki parçalanmışlık ve savaşlar ele alınan temel konular olarak tesbit edilmiştir. Osmanlı ve Afgan halklarının birbirlerine olan muhabbetinin derecesi, kaynağı, nedenleri ve diğer toplumlar üzerine etkilerinin tesbiti çalışmamızın temel amacını oluşturmaktadır. İki devletin de Sünni Müslüman kimliği, Afganistan'ın topraklarında geçmişte yaşamış Türk devletleri ve Afganistan'daki Türk varlığı bu muhabbetin temelini oluşturmaktadır. İki toplum da birbirlerini karşılıksız sevmekte ve birbirlerine destek olmaktadırlar. Ancak bu muhabbetin kesinlikle diğer toplumlar üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir
Özet (Çeviri)
In the termination years of Ottoman Empire, various books concerning Afghanistan had been written, there existed much news on papers, a great many articles had been written out. Those had especially become redoubled in the era of the Second Constitutional Monarchy. Ottoman Empire-Afghanistan relations, Ottoman public concern on Afghanistan and reasons of this concern and the effects of these two nations? relations on other nations has been searched based on the stated books and articles as well as they separately examined. General information about Afghanistan, affection against Afghanistan, fidelity of Afghanistan to the Caliphate, Act and regulations in Afghanistan, improvement, disintegration among tribes The determination of the level, sources, reasons of affection of Ottoman and Afghani people against each other, its effects on other nations constitute framework of this study. Sunni Muslim identity of both nations and Turkish existence in Afghanistan compose the basis of this affection. Both nations love and support each other gratuitously.