Sağlık hizmetlerinde etik boyut: hastanelerde çalışan personelin etiksel sorunlara yaklaşımlarının belirlenmesine yönelik bir alan çalışması
Ethical aspect of health care services: A field study to identify the approach of hospital personnel to ethical problems
  1. Tez No: 207238
  2. Yazar: FATİH ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Education, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Saglık hizmetlerinin degerlendirilmesinde, genellikle kullanılan kaynakların yeterliligi ve hizmetlerden yararlanan insan sayısı gibi nesnel ögeler ele alınmakta, bu hastaların hizmetleri alırken karsılastıkları tutum ve davranıslar ile hasta hakları gibi etik hususlar ikinci planda kalmaktadır. Oysa etik ögeler hasta için daha önemlidir. Öyle ki her geçen gün saglık hizmetlerine olan ihtiyacın artması ve sınırlı saglık kaynaklarının yeterince etkin ve verimli dagıtılamaması gibi sebeplerle saglık hizmeti sunanlarla alanlar arasında etik bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu arastırma hastane çalısanlarının etik sorunlara yaklasımlarını ve bu sorunlara bilimsel çözüm önerilerini belirlemek için yapılmıstır. Arastırma etik sorunlarla ilgili tanımlayıcı bilgi elde edecek sekilde dizayn edilmis ve arastırma evrenini olarak Ankara ilinde faaliyet gösteren bir hastane seçilmistir. Arastırmada, bu arastırmanın hedefi olan bilgileri elde etmek için gelistirilmis ?yüz yüze görüsme? teknigine uygun bir anket formu kullanılmıs ve bu form, hastane çalısanlarının günlük uygulamalarında sık karsılastıkları etik sorunları genis bir sekilde belirleyecek sorulardan olusmustur. Bu arastırmada, hastanede çalısan toplam 226 personelden 203'üne ulasılarak elde edilen veriler analiz edilmistir. Arastırma sonucunda, hastane çalısanlarının çok büyük bir bölümünün, su ana kadar herhangi bir etik komitede çalısmadıkları, bu sebeple kurumlarında etik komiteye ihtiyaç duyduklarını, çalısanların etik problemleri fark etmede kendilerini yeterli görmediklerini ve etik sorunların çalısanların verimliligini olumsuz yönde etkiledigi gibi sonuçlara ulasılmıstır. Ayrıca, arastırmaya katılanların demografik özellikleri ile etik sorunu fark etme, etik sorunun önem derecesi ve etik sorunu çözmeyi saglayan etmenlere yaklasımları arasında anlamlı bazı iliskiler saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In the studies involving the assessment of health care services, objective components such as the adequacy of the sources used for the services and the number of people utilizing these services are generally taken into account, whereas issues such as the behaviors patients encounter, patient rights and patient satisfaction are of secondary importance. However, ethical issues are more important to patients, in fact because increasing need for health care services, ineffective use and allocation of limited resources give rise to some ethical problems between health service providers and users. This survey aims to identify the approach of hospital employees to ethical problems and to suggest scientific solution for these problems. The survey was designed to obtain descriptive baseline data and the participants of this survey were the personnel of a hospital which is located in Ankara. The survey instrument was a ?face-to-face interview? questionnaire which was developed specifically to collect data on addressing objectives of this study. The questionnaire consists of questions designed to gain a broader insight into what specific ethical dilemmas are most frequently faced by the health-care personnel in their day-to-day practice. Of the 226 potential participants, 203 hospital employees responded the questionnaires. At the end of the survey, it is noted that a majority of hospital employees have never been assigned in an ethical committee and thus they need an ethical committee at their hospital; they do not feel competent in recognizing ethical problems and they think that ethical problems have an adverse effect on productive work. Furthermore, some considerable and meaningful relations have been identified between the participants? demographic characteristics and approaches to ethical problems as for rising awareness, prioritizing problems and creating solutions.