Eylemsel ve dönüşümsel liderliğin iş tatminine etkisi
The transactional and transformational leadership effects on job satisfaction
  1. Tez No: 207236
  2. Yazar: MAHİR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Eylemsel liderlik yaklaşımı örgüt içi ve dışındaki değişime adaptasyon yerine durağanlığı sağlamayı ve halihazırdaki prosedürleri işletmeyi amaçlayan, geleneksel olarak nitelendirebileceğimiz bir liderlik yaklaşımıdır. Dönüşümsel liderlik yaklaşımı ise geleceğe, yeniliğe, değişime ve reforma dönük bir liderlik tarzıdır ve 21.yy liderlik yaklaşımlarından en yaygın olarak kullanılan yaklaşımlardan biridir. İş dünyası açısından yöneticilerin çalışanlarına olan yaklaşımları çok büyük önem taşımaktadır. Şüphesiz bu yaklaşımlar çalışanların iş tatminlerini arttırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bankalarda çalışanların eylemsel liderlik yaklaşımı ve dönüşümsel liderlik yaklaşımına ilişkin değerlendirmelerini ortaya koyarak bu yaklaşımların iş tatmini üzerindeki etkisini açıklamaktır. Araştırmamızda bankalarda çalışanların değerlendirmeleri üzerinde durulmuştur. Veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Çalışmada eylemsel ve dönüşümsel liderlik yaklaşımları ile ilgili sorular MLQ (Çok Boyutlu Liderlik Anketi) den çalışanların cevaplayacağı şekilde derlenmiş, iş tatmini ve yenilikçilik ile ilgili sorular araştırmacı tarafından düzenlenmiştir. Araştırmaya Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 7 bankadan 4' ü katılmıştır. Çalışmanın hipotezlerini analiz etmek için korelasyon ve çoklu regresyon testleri ile t-testi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına bakıldığında Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nde bankacılık sektöründe çalışanların iş tatminlerinde eylemsel liderlik yaklaşımının dönüşümsel liderlik yaklaşımından daha etkili olduğu sonucuna varılırken, yenilikçilik üzerinde herhangi bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Öte yandan çalışanların eğitim durumları bu yaklaşımların bankalarda etkili bir şekilde uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu bulgular ışığında bankalarda yöneticiler çalışanlarını tanımalı ve hangi liderlik yaklaşımında daha etkili sonuçlar alacağını bilmelidir. İyi bir lider astını çalıştırmasını bilen ve bunu uygulayandır.
Özet (Çeviri)
Transactional leadership approach is the one that we can define as a kind of traditional leadership style trying to maintain stability in the company ahead of adapting changes. Transformational leadership approach is the most important one in the 21st century leadership styles which aims to make innovation, changes and reforms in the company. For business enterprises the leadership approach has great importance which is applied to workers by their administrators. It is clear that these approaches has affects on job satisfaction . The main purpose of this study is to explain the effects of transactional leadership approach and transformational leadership approach on job satisfaction, by bringing up the business enterprise worker?s evaulation about these approaches at the banks in Ankara/Ostim. In our study the evaluations of the workers are the most important thing that we are trying to get. In the study questions which are about transactional and transformational leadership were taken from MLQ (Multifactor Leadership Questionnaire) and questions about innovation and job satisfaction were prepared by researcher. The data of the study has been collected by 4 banks of 7 which are active in Ankara/Ostim. To analyse the hypotheses of the study correlation, poly regression and t-Tests has been used. According to the results of this study we can say that transactional leadership is more effective than transformational leadership on job satisfaction at the banks in Ankara/Ostim but we can? t say this on innovation. On the other hand educations of the workers has a great importance to adapt this leadership appoaches in the Banks. In the light of these results leaders must recognise their workers better and must know the leadership sytle which is effective in their banks. Good leader is the one that who knows to make subordinates work harder and the one that implement this.