Çankırı türbeleri
The tombs of Çankırı
  1. Tez No: 207254
  2. Yazar: BENGİSU KOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÖCAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmada amaçlanan bölge halkının türbe inancına bakış açısının ve ildeki türbeler etrafında oluşan yaygın uygulamaların değerlendirmesini yapmaktır. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Çankırı iline bağlı elli sekiz türbe ile ilgili bilgiler kaynak kişilerin anlattıklarından ve bu türbelerle ilgili yazılı kaynaklardan alınmış, bu bilgilere herhangi bir yorum katılmamıştır. İkinci bölümde ise toplanan verilerin ışığında Çankırı türbelerindeki ?halk hekimliği? uygulamaları ve ?yağmur duası? ritüeli hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmada derlenen inanışlar ve uygulamalardaki kalıplaşmalar her ne kadar dinle ilgili olsa da bunların dinlere göre doğruluğu veya yanlışlığı ilahiyat bilimine bırakılarak işlenmiştir. Halkbilimin genel prensiplerine uygun olarak bu inanışlar ?batıl? olarak ötekileştirilmeden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the local community?s point of view to tomb belief and common practices around the tombs of the province. Study includes two sections. In the first section, information about fifty eight tombs of Çankırı are gathered from the explanations of the reference local people and the written sources. No comment has been added to this information. In the light of the collected information, ?folk medicine? practices in the Çankırı tombs and ?rain prayer? rituals are discussed in the second section. Although the beliefs and practices compiled in the study are related to religion, their truthfulness is left to theology. In accordance with the general principles of the folk science, mentioned beliefs are not evaluated as superstitions.