Ilgaz ilçe merkezi ve çevresindeki dini ziyaret yerleri
Religious visits in ilgaz district center and surroundings
  1. Tez No: 803982
  2. Yazar: MURAT ELVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Coğrafi konumu itibariyle Ilgaz ilçesi çok eski devirlerden bu yana farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeri olmuştur. Bu farklı uygarlıkların izlerini halen taşımakla birlikte Ilgaz ilçesi, 1071 Malazgirt Zaferi sonrasında Anadolu'nun Türkleşmesi sürecinde erken dönemlerden itibaren Türkleşen beldeler arasında yer almaktadır. Tarihi kaynaklarda Çankırı iline bağlı Ilgaz bölgesinin de içinde bulunduğu; Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerinin 1082 tarihinde Selçuklu sultanı Süleyman Şah'ın komutanlarından olan Emir Karatekin tarafından fetih olunduğu ve o tarihten sonra hiçbir zaman işgale uğramadan kalan ender Türk beldelerinden biri olma özelliğini korumuştur. Bu özelliği itibariyle Orta Asya'dan gelen Horasan Alperenlerinin, Buhara âlimlerinin, Türk büyüklerinin ilk izlerini taşmakla birlikte türbe, yatır, mezar, ziyaret, tepe, ağaç ve şifalı su gibi dini ziyaret yerleri bakımından da zenginlik arz etmektedir. Bu çalışmamızda Ilgaz ilçe ve köylerinde bulunan türbe, mezar, yatır, evliya mezarı, ağaç, tepe vb. dini ziyaret yerleri tespit edilmiştir. Bu yerlerin bazılarının halk tarafından kutsallaştırıldığı, bazılarının ise zaman içinde atfedilen kutsallığını kaybettiği görülmektedir. Ilgaz köyleri ziyaret edilerek dini ziyaret niteliği taşıyan yerler tespit edilmiş ve o yörede yaşayan kişilerle birebir yaptığımız mülakatlar ile söz konusu ziyaret yerlerine dair bilgiler derlenerek ve fotoğrafları çekilerek kayıt altına alınmıştır. Araştırmamız genel hatlarıyla bu çerçevede olup, yazılı kaynakların yetersizliği sebebiyle, kaynak şahıslardan elde edilen veriler objektif olarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Araştırma giriş, tanımlar, Ilgaz ilçe merkezi ve çevresindeki dini ziyaret yerleri ve resimleri, olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında teorik bilgi birinci bölümde tanımlara, İkinci bölümde Ilgaz ilçe merkezi ve çevresindeki dini ziyaret yerleri ve resimleri, açıklanmıştır. Sonuç bölümünde de elde edilen bilgilerin bir değerlendirmesi yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER:Ilgaz, Dini Ziyaret, Ziyaret Fenomeni, Türbe
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, Ilgaz has been a settlement that has hosted different civilizations since ancient times. Although it still carries the traces of these different civilizations, Ilgaz district is among the towns that have been Turkified since the early periods in the process of Turkification of Anatolia after the 1071 Malazgirt Victory. In historical sources, Ilgaz region of Çankırı province is also included; Çankırı, Kastamonu and Sinop provinces were conquered in 1082 by Emir Karatekin, one of the commanders of the Seljuk Sultan Süleyman Shah, and it has remained one of the rare Turkish towns that have never been invaded since then.Due to this feature, it carries the first traces of Khorasan Alperen, Bukhara scholars and Turkish elders from Central Asia, but it is also rich in terms of religious visits such as tombs, tombs, tombs, visits, hills, trees and healing water. In this study, buhman tombs, tombs, tombs, saints' tombs, trees, hills, etc., in Ilgaz districts and villages. religious sites have been identified. It is seen that some of these places were sanctified by the people, while others lost their sanctity attributed to them over time. Ilgaz villages were visited to identify places that have the characteristics of religious visits, and the information about these places of visit was compiled and recorded by taking photographs, through interviews we made with the people living in that region. tried to be interpreted objectively.The research consists of three parts: introduction, definitions, religious places and pictures of ilgaz district center and its surroundings. In the introduction part, the theoretical information is explained in the first part, the definitions, in the second part, the religious places and pictures of ilgaz district center and its surroundings are explained. In the conclusion part, an evaluation of the obtained information was made. KEYWORDS:Ilgaz, Religious Visit, Visit Phenomenon, Tomb