Karay (Karaim) Türklerinin sözlü edebiyatı
Oral literature of the Karaite (Karay) Turks
- Tez No: 207253
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Türkçe Özet Bu çalışmada Hazarların mirasçıları olduğu düşünülen ve UNESCO'nun yok olmaya yüz tutmuş milletler listesine giren Musevi tek Türk topluluğu olan Karay Türkleri incelenerek, sözlü edebiyat ürünleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde Karay Türklerinin etnik yapısı, tarihi, yaşadıkları coğrafya, dini inanışları, dili, edebiyatı, folkloru ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünü oluşturan, Karay Türklerinin, sözlü edebiyat ürünlerinin verildiği kısımda, Karay Türklerinin masalları, atasözleri ve deyimleri, sayışmacaları, şaşırtmacaları, türküleri, öyküleri, manileri, ninnileri, tekerlemeleri, seğirnameleri, tabirnameleri ile dua ve ilahilerinden örnekler verilmiştir.Çalışmamızın son kısmında verilerden elde ettiğimiz sonuçlar sunulmaktadır. Çalışmamızda faydalandığımız eserler ve kaynaklar bibliyografya kısmında sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
İngilizce ÖzetIn this study the Karaite Turks which are thought to be the heritage of the Khazars and have been in the dissapearing nations list of the UNESCO and the only Jew Turkish nation has been investigated, their oral literature have been put forth. ın the first part the ethnic structure, history, the geography they live, religious beliefs, language, literature and the folclore of the Karaite Turks have been discussed. In the second part of the study where the oral literature of the Karaite Turks have been given the samples of tales, proverbs and ideoms, countouts, crackjaws, songs, tales, ditties, lullabies,tongue twisters, book on the interpretation of the dreams, prays and chants have been given.In the conclusıon part the results from the gained datas have been given. The works and the sourses that have been benefitted have been listed in the bibliography.