Büyük ölçekli şirketlerde yapılan Ar-ge çalışmaları ve patent/faydalı model korumasının önemi
R&d facilities done in big size enterprises and the importance of patent/utility model protection
- Tez No: 207260
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖzetSon yıllarda yaşanan siyasi, ekonomik ve teknolojik gelişmeler dünyayı küresel bir pazara dönüştürmüştür. İşletmeler gelişen ve değişen dünyada yoğun bir rekabet içerisine girmiştir. Rekabette diğer şirketlerin önüne geçebilmenin en önemli yolu da işletmelerin kendi özgün ürünlerini geliştirmesi ve üretmesidir. Türkiye ekonomisinin rekabet edebilirlik gücünün artması da sadece ve sadece yeni teknoloji üretme ve geliştirme kabiliyeti kazanarak gerçekleşecektir. Bu da AR-GE çalışmalarına gereken önemin verilmesi, AR-GE kültürünün yerleştirilmesi ile mümkün olabilir. Ayrıca şirketlerin AR-GE faaliyetleri sonucunda geliştirdikleri ürünleri korumaları, ürün üzerinde tekel hakkı elde ederek pazarda rekabet edebilmeleri için patent korumasına başvurmaları gerekmektedir. Kısaca ürünlerin ticarileştirilmesinde patent korumasına başvurulmaktadır. Teknoloji alanında yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda söz sahibi, pay sahibi olabilmek için AR-GE çalışmalarına gereken önemin verilmesi açıktır. Ayrıca AR-GE çalışmaları korunmadığı sürece de getiri elde edilemeyeceği için ürünlerin ticarileştirilmesi için en önemli araçlardan biri olan patent korumasına da hak ettiği önem verilmelidir.Bu konuda büyük ölçekli şirketlerin ekonomik güçleri açısından öncülük yapması gerekmektedir. Buradan hareketle, bu çalışmada Türkiye'de büyük ölçekli şirketlerde yapılan AR-GE faaliyetleri ve bu faaliyetlerin ticarileştirilmesinde patent korumasına verilen önem incelenmiştir. Bunun için küreselleşen dünyada Türkiye'nin yurtiçi sanayisini geliştirmesi, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda teknolojik gelişme açısından pay sahibi olması için büyük ölçekli şirketlerin yaptığı AR-GE çalışmaları, AR-GE çalışmalarında dünyadaki trendler ve AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkan yeni ürünlerin veya mevcut çalışmalardan geliştirilen ürünlerin ticarileştirilmesindeki en önemli araçlardan biri olan patent korumasına Türkiye'de ne kadar önem verildiği, patent korumasının Türkiye ve dünyadaki uygulamaları incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de faaliyet gösteren büyük ölçekli şirketlerin AR-GE departmanlarında çalışanların konuya bakışı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AbstractThe political, economic and technological developments experienced in recent years have transformed the world into a global market place. Companies have been competing intensively with each other in a developing and changing world. The best way of pulling ahead of other companies in competition is to be developed and produced their own original products by companies. Rising of power of competitiveness of Turkey?s economy will be eventuated only by gaining ability of producing and developing new technologies. This will be possible with giving due importance to research and development (R&D) and establishing R&D culture. Moreover it is necessary to apply patent protection for protecting the products at the result of the R&D facilities and competing at the market by gaining monopoly right on products. Briefly patent protection is used in commercialization of products. It is clear to be given necessary importance to R&D facilities for being shareholder and involving with foreign and domestic markets on technology field. Moreover it is given deserved importance to patent protection that is one of the most important implementations for commercialization of products because yield can not be gotten so long as not protecting the R&D facilities.The big size enterprises should be leader in this subject according to their economical power. In this study R&D facilities done in big size enterprises in Turkey and importance given to patent protection in commercialization of these facilities were analyzed. For this reason, in the globalization of world for being shareholder according to technological development in domestic and foreign markets and developing Turkey?s domestic industry R&D facilities done by big size enterprises, trends of R&D facilities in the world and how much importance is given to the patent protection in Turkey that is one of the most valuable tool in the commercialization of the products developed from existing studies or new products formed as a result of R&D facilities, implementations of patent protection in Turkey and world were examined. Moreover viewpoint to this subject of employees of R&D departments of big size enterprises facilitated in Turkey was analyzed.